Domů Svět Americký ministr zahraničí se v Moskvě dočkal chladného přijetí

Americký ministr zahraničí se v Moskvě dočkal chladného přijetí

0
Ministři zahraničí Ruska a USA, Lavrov a Tillerson. Foto RT

Zatímco ruský prezident Putin se v rozhovoru s novináři svěřoval, že vzájemná důvěra mezi oběma zeměmi spadla na dno, americký ministr zahraničí Tillerson se v Moskvě dočkal přijetí, jako ještě nikdy předtím.

Jen co usedl, diplomat Sergej Ryabkov jej sepsul se slovy, že “primitivismus a hulvátství jsou charakteristikou současné rétoriky přicházející z Washingtonu.” A že doufá, že se to nestane pevnou součástí americké diplomacie.

Ruský ministr zahraničí Lavrov volil mírnější slovník, ale stejně chladný, jako jeho kolega.

“Nebudu skrývat fakt, že máme mnoho dotazů v souvislosti s nejednoznačnými a často protichůdnými prohlášeními, které vzešly z Washingtonu napříč celým spektrem bilaterálních a multilaterálních záležitostí.”

“A samozřejmě kromě prohlášení jsme si všimli i extrémně znepokojujících činů, jakým byl nezákonný útok proti Sýrii.”

Lavrov také zmínil, že mnoho klíčových pozic Trumpovy administrativy zůstává od Trumpova příchodu do úřadu neobsazeno. Jasný postoj administrativy k syrské otázce pro něj prý zůstává záhadou.

Tillerson byl smířlivý a vyjádřil se, že doufá, že tento rozhovor povede ke zlepšení vztahů obou zemí.

Další jednání pak probíhalo za zavřenými dveřmi.

Mluvčí ruského prezidenta Putina Peskov poté novinářům oznámil, že není vyloučené, že se Tillerson s prezidentem dnes večer setká, pokud se oba ministři shodnou, že je jeho přítomnost důležitá. Ale ani Peskov se nezdržel kritiky, když vyjádřil znepokojení nad tlakem západu, aby Rusko dalo ruce pryč od Assada. Taková věc by jen uvolnila ruce teroristům, řekl.

Komentáře

komentáře