Filipínské vládní jednotky zlikvidovaly velitele islamistické skupiny Abu Sayyaf

0
GETTY IMAGES

Muslimové tvoří na většinově katolických Filipínách jen 5 procent populace, přesto v zemi operuje nebezpečná islamistická skupina Abu Sayyaf. Ta má mimo jiné na svědomí i několik únosů západních turistů, kterým řeže hlavy. Filipínské bezpečnostní síly s podporou amerických poradců se skupinou bojují již od jejího vzniku v roce 1991. Ale díky jejímu partyzánskému způsobu boje je obtížně ji zcela zničit. Počty bojovníků Abu Sayyaf se podle zpráv snižují, ale stále představují vysoké ohrožení.

Proto je dobrou zprávou, že se Filipíncům včera podařilo zlikvidovat jednoho z vyšších velitelů skupiny, Muammara Askaliho, zvaného Abu Rami. K boji mezi teroristy a vládními jednotkami došlo poté, co vesničané z turisticky vyhledávaného ostrova Bohol informovali policii o deseti mužích se zbraněmi, kteří se na ostrově vylodili ze člunů. Pravděpodobně s úmyslem unést některé z turistů, protože ostrov leží daleko od obvyklé operační zóny této skupiny.

Oblíbený ostrov Bohol

Na místo dorazila speciální jednotka, které v turistickém resortu teroristy lokalizovala a zaútočila na ně. Během přestřelky vojáci zlikvidovali osm teroristů, mezi nimi i Abu Ramiho.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte, který je známý svým nekompromisním postojem k dealerům a konzumentům drog, si zničení Abu Sayyaf dal jako svou prioritu. Během ofenzívy v listopadu vojáci zabili 70 teroristů a 32 dalších zatkli.

Komentáře

komentáře