Trump říká, že USA do Sýrie nepůjdou

0
Donald Trump. Foto AP

Trump včera poprvé od amerického útoku na syrskou základnu promluvil s médii o Sýrii. Exkluzivně pro New York Post prohlásil:

“Nejdeme do Sýrie. Naše politika se nezměnila, zůstává stejná. Nejdeme do Sýrie.”

Přesto je stále přesvědčen o tom, že chemický útok v Idlibu má na svědomí Assad, kterého nazval řezníkem a barbarem. Nicméně řekl, že úder z minulého týdne není začátkem tažení.

“Naší velkou misí je zbavit se ISIS. Tak tomu bylo vždy. Ale když vidíte, jak se děti dusí k smrti, vidíte, jak jim hoří plíce, museli jsme ho zasáhnout a zasáhnout ho tvrdě.”

Na otázku, jak bylo těžké se k úderu proti Assadovi rozhodnout, odpověděl:

“Je velmi těžké vydat konečné rozhodnutí, když víte, že mluvíte o lidském životě,” řekl. “Probírali jsme to tam a zpět, a také tam a zpět v otázce tvrdosti našeho úderu. Mohli jsme toho udělat víc z hlediska terčů, a zničit jich víc, ale řekli jsme si, že pro první úder to bude stačit.”

“Doufáme, že už nebude dál plynovat.”

V otázce na současný vztah s Ruskem a prezidentem Putinem řekl:

“Nejsme s Ruskem úplně na stejné vlně, když to řeknu jemně. Putin musí vidět, co je ten člověk za barbara, a že je pro Rusko se svým plynováním dětí a používáním barelových bomb velmi špatným symbolem.”

V rozhovoru ještě vyjádřil nespokojenost nad tím, že Sýrie údajně použila chemické zbraně, které měly být v roce 2013 zničeny. Znovu potvrdil svůj nesouhlas se smlouvou s Íránem, díky které může tato země fakticky vyrobit atomovou bombu. Postěžoval si nad situací se Severní Koreou, která je prý horší, než si myslel. A nakonec zkritizoval Obamu za schválení odposlechů jeho a lidí z jeho prezidentské kampaně.

Komentáře

komentáře