Známý investigativní novinář Robert Parry tvrdí, že chemický útok v Sýrii provedli Saudové a Izraelci

0
16.3.2017, americký ministr obrany Mattis se vítá se svým saudským protějškem Salmanem. Foto Sgt. Amber I. Smith

Robert Parry je velice známý investigativní novinář. Odhalil pozadí afér Írán-Contra, ilegální operace CIA v Nikaragui i podíl CIA na pašování narkotik. Nyní přichází s novou skandální informací. Chemický útok na Idlib, při kterém zahynulo několik desítek lidí, včetně dětí, byl proveden dronem, který vzlétl z Jordánska ze společné saudsko-izraelské základny. Cílem bylo stvořit incident, který by zvrátil Trumpovo rozhodnutí z konce března nevměšovat se do Sýrie a nechat Assada u moci.

Parry odmítá oficiální dokument, který vydal Bílý dům. Odkazuje i na memorandum bývalých zpravodajců, kteří prezidenta Trumpa varují, že útok v Sýrii byl jistě falešnou vlajkou. Také se podivuje nad tím, proč Bílý dům nechce zveřejnit všechny důkazy, když například v době Kubánské krize v roce 1961, kdy světu hrozila jaderná válka, to Bílý dům udělal. Je mu divné, že na schůzce, kde se Trump rozhodl k bombardování Sýrie, chyběl šéf CIA i šéf Národní bezpečnosti.

Foto: White House

Parry je přesvědčen, že Trump byl do útoku vmanipulován a požaduje po Bílém domu zveřejnění všech důkazů, které by mohly pomoci odvrátit případný konflikt s Ruskem.

Comments

comments