Francouzská prokuratura požádala Evropský parlament o zbavení imunity Le Penové

0
Marine Le Pen na dnešním shromáždění na francouzském venkově. Foto Twitter

Francouzská prokuratura požádala Evropský parlament, aby prezidentskou kandidátku Marine Le Penovou zbavil imunity. Le Penová je vyšetřována pro údajné zneužití fondů EU.

Francouzské úřady podezírají několik představitelů Národní fronty, včetně Le Penové, že využívali fondy pro poslanecké asistenty ve prospěch seniorních členů strany.

“Je to běžná součást procedury, nejsem překvapená,” řekla dnes Marine Le Penová v rádiu.

Le Penová obvinění odmítá jako snahu poškodit Národní frontu a její prezidentskou kampaň.

Le Penová vede volební průzkumy pro první kolo voleb 23. dubna. Svou kampaň staví na odchodu z EU a přísném postoji k imigraci. Ačkoliv průzkumy předpovídají, že v druhém kole bude poražena, podle mnoha odhadů její konečné vítězství vyloučené není.

Pravděpodobnost, že by Evropský parlament zbavil Le Penovou imunity před začátkem voleb je ale mizivá. Celý administrativní proces obvykle zabere několik měsíců.

Žádost prokuratura podala na konci března, kdy se Le Penové odmítla své imunity vzdát dobrovolně.

Evropský parlament už ale Le Penovou imunity zbavil v jiném případě. Ta je vyšetřována pro zveřejnění poprav prováděných Islámským státem a za to ji hrozí až tři roky vězení a pokud 75 tisíc Eur. Zbavení imunity v tomto případě ale nemá vliv na vyšetřování případu s údajným zneužitím fondů.

Evropský parlament pozastavil platy několika poslanců za Národní frontu, aby získal zhruba 1 milion Eur, který byl údajně Národní frontou zneužit. Poslanci vinu odmítají a chtějí se bránit u soudu.

Komentáře

komentáře