Domů Svět Miliardáři si stavějí luxusní bunkry pro případ globální apokalypsy

Miliardáři si stavějí luxusní bunkry pro případ globální apokalypsy

0
Oppidum, Česká republika

Když se řekne „bunkr pro den zkázy“, většina si představí betonovou místnost plnou lehátek a jídla v konzervách.

Hrozba globální apokalypsy je dnes stejná, jako bylo v době Studené války, ale dnešní zabezpečené úkryty jsou oproti svým předchůdcům z 20. století k nerozeznání.

Několik společností na světa reaguje na rostoucí poptávku po stavbách, které jejich obyvatele ochrání před vším rizikem, ať už to je globální pandemie, asteroid, nebo Třetí světová válka, a to vše v luxusním provedení.

„Bunkr vašeho otce nebo dědečka nebyl velmi pohodlný,“ říká Robert Vicino, realitní magnát a šéf společnosti Vivos, která staví a spravuje luxusní úkryty po celém světě.

„Byly šedé, byly z oceli, jako loď nebo něco vojenského. A pravdou je, že lidstvo nemůže dlouhodobě přežívat v takovém spartanském prostém prostředí.“

Mnozí se světové elity, finanční manažéři, sportovní hvězdy, majitelé korporací (říká se, že Bill Gates má bunkr na každém svém pozemku) si zvolili sami navrhnout svá vlastní tajná útočiště pro své rodiny a zaměstnance.

Gary Lynch, generální ředitel texaské Rising S Company, říká, že prodeje jejich podzemních bunkrů na klíč oproti roku 2015 vzrostly o 700%, a od prezidentských voleb v listopadu 2016 o dalších 300%.

Bunkry z ocelových plátů, které jsou navrženy tak, aby vydržely po generace, mohou uchovat zásobu jídla na jeden rok na jednoho obyvatele, a vydrží i zemětřesení.

Ale zatímco někteří chtějí bunkr v podzemí jen pro sebe, další dávají přednost tomu prožít apokalypsu v komunitě. Tvůrci komunitních úkrytů většinou staví na základech odepsaných vojenských bunkrů postavených vládami Spojených států nebo Sovětského svazu – stavba takových míst by dnes stála stovky milionů dolarů.

Opevněné stavby vydrží atomový úder a jsou vybaveny elektrickým systémem, čističkou vody, ventilátory a filtrací vzduchu.

Většina má zásobu jídla na rok a déle, a mnohé mají hydroponické zahrady pro doplnění přídělů jídla. Tvůrci také mysleli na tvorbu soběstačných komunit s nezbytnými dovednostmi pro dlouhodobé přežití, jako jsou doktoři nebo učitelé.

Vivos prý zachytil velký zájem po prezidentských volbách v roce 2016 jak od liberálů tak i konzervativců a všechny své prostory vyprodal během několika týdnů.

Jedno z míst, Vivos xPoint, leží blízko Black Hills v Jižní Dakotě, a skládá se z 575 vojenských bunkrů, které sloužily jako armádní muniční sklad do roku 1967.
V současné době je místo přestavěno na zařízení, které zvládne ubytovat 5000 lidí. Interiér každého bunkru je vybaven jeho vlastníky v ceně od 25 tisíc do 200 tisíc dolarů. Cena závisí od toho, jestli majitelé chtějí minimalistický prostor nebo plně vybavený domov.

Zařízení bude vybavené vším komfortem malého města, včetně divadla, učebny, hydroponických zahrad, lékařské kliniky, lázní a tělocvičny.

Klientů, kteří hledají něco luxusnějšího, společnost nabízí Vivos Europa One, které se říká moderní Noemova archa a nachází se v bývalém muničním skladu v Německu.

Vivos Europa One

Stavba, která byla vytesána do skály, nabízí 34 soukromých rezidencí, každá velikosti 232 metrů čtverečních s možností přidat další patro a velikost zdvojnásobit až na 465 metrů čtverečních.

Rezidence budou dodávány prázdné a každý vlastník si prostory zařídí podle svých potřeb, od soukromých kin až po bazény a tělocvičny.

Developer Larry Hall vlastnící projekt Survival Condo v Kansasu přestavěl bývalá sila pro jaderné rakety ze 60. let.

Survival Condo v Kansasu

„Naši klienti milují unikátní výhodu vlastnění luxusního druhého domova, který je shodou okolností také nukleárně odolným bunkrem,“ říká Hall.

Survival Condo má několik různých dispozic. Od 83 metrů čtverečních velké rezidence po dvoupatrový penthouse o 335 metrech čtverečních, jehož cena začíná na 4,5 milionech dolarů.

Majitelé mají přístup do svých domovů kdykoliv, ať už při hrozící katastrofě, nebo když prostě chtějí jen tak vypadnout z toho všeho. A v komplexu najdou bazén, obchod, divadlo, bar a knihovnu.

Asociace majitelů nastavila komunitní pravidla a během pohotovosti jsou majitelé povinni několik hodin denně pracovat.

Pro nejnáročnější byl postaven bunkr, kterému se říká „největší miliardářský bunkr na světě“. Jmenuje se Oppidum a je u nás v České republice.
Přísně tajné zařízení, bývalý bunkr z doby komunismu, se začal stavět v roce 1984 a stavba skončila o deset let později.

Stavba má jak nadzemní prostory tak i i skoro 7200 metrů čtverečních v podzemí. Projekt zahrnuje podzemní zahradu, bazén, lázně, kino a vinný sklep.

Převzato ze CNN

Komentáře

komentáře