Protesty v kalifornském Berkeley, masivní střety v ulicích této bašty levice

0
Screen shot z videa. Antifa používá slzný plyn

Mělo to být rozhodující měření sil mezi pro-Trumpovskými radikály a komunistickými militanty a nebyla náhoda, že si obě strany vybraly znovu Berkeley.

Poprvé se v Berkeley bojovalo na začátku února, kdy maskovaní levicoví výtržníci napadli lidi čekající na vystoupení Mila Yiannopoulose. V jednom případě, kdy asi dvacet násilníků tlouklo na zemi muže s čepicí Make America Great Again, se do věci vložil známý zápasník MMA Jake Shields a muže ochránil od nejhoršího.

O měsíc později se Trumpovi příznivci do Berkeley, univerzitního města, které je baštou americké radikální levice, vrátili znovu, někteří tentokrát už připraveni své shromáždění před násilníky chránit. Opět došlo ke střetům, ale síly byly tentokrát vyrovnané.

Trumpovci a patrioti se ale rozhodli nedat pokoj a udělat v Berkeley shromáždění i tuto sobotu ať se děje co se děje. Svou událost pojmenovali Den patriotů a pozvali různé řečníky, kteří měli promluvit.

Pravicoví demonstranti svoje shromáždění svolali tak jako v březnu na náměstí Martina Luthera Kinga v centru města. Levicoví demonstranti se sešli na stejném místě. Obě skupiny dělila plastová bariéra, která ale vzala rychle za své, když se maskovaní levicoví radikálové vyzbrojení slzným plynem snažili dostat na shromážděné Trumpovce. Několik účastníků patriotického shromáždění muselo být po zásahu slzným plynem ošetřeno.

Jenže dav Trumpovců pomalu narůstal a agresivní dav černě oděných antifašistů najednou proti sobě měl neméně odhodlaný dav svých odpůrců. Napjatá situace bez přítomnosti policie pak rychle vyeskalovala a po menších pěstních soubojích se najednou dav složený z motorkářů, válečných veteránů, příznivců Alt-Right, antikomunistů, běžných Trumpových příznivců, ale i několika neonacistů stejně jako lidí všech barev pleti dal do pohybu a antifašisty doslova rozprášil. Videa z Berkeley ukazují, jak antifašisté utíkají ulicemi a v patách mají své pronásledovatele, kteří je ani trochu nešetří.

Policie, která do té doby nezasahovala (na příkaz levicového starosty města) po změně situace vyrazila do akce a prý na místě zatkla nejméně 20 lidí. Mezi nimi byl i Based Stick Man. 11 lidí bylo zraněných z toho 7 skončilo v nemocnici.

První střety v parku, kdy mají levicoví radikálové ještě převahu

Antifa používá slzný plyn, policie nikde

Potyčky v parku

Bojovalo se po celém parku

Další střety v parku

Policie je nepřítomná

Moment, kdy se do bitvy začíná zapojovat víc Trumpových příznivců

A je rozhodnuto. Antifa utíká pronásledována rozzlobenými pravicovými demonstranty

Delší video na youtube, pro které musíte potvrdit svůj věk a být přihlášeni

Komentáře

komentáře