Zachraňte Dinu Ali

0

Bez zájmu českých médií zatím probíhá případ saudské ženy jménem Dina Ali Lasloom. Ta uprchla před svými příbuznými ze Saudské Arábie a pokusila se dostat přes Filipíny do Austrálie, aby zde požádala o azyl. Dina je jednou z mnoha žen v islámském světě, které se snaží osvobodit od útlaku. Ženy zde nejsou svobodnými bytostmi a o jejich životě rozhodují jejich mužští příbuzní.

Dina Ali byla na žádost saudského velvyslanectví na letišti v Manile zadržena a byl ji zabaven pas i telefon. Dívka ale požádala o pomoc kanadskou ženu, která ji půjčila svůj telefon a Dina mohla nahrát video s prosbou o pomoc, které umístila na internet. Video se během chvíle rozšířilo na sociálních sítích a lidé začali kontaktovat média ve svých zemích, aby o jejím případu napsala. Sociální sítě zaplavil hashtag #savedinaali

Někteří novináři mezitím kontaktovali lidskoprávní aktivisty v Rijádu.

“Už mnoho dívek ze Saudské Arábie hledalo v zahraničí azyl, ale teď je to trend. Mnoho mladých dívek okolo 20 let hledá azyl,” říká aktivistka organizace pomáhající v Saudské Arábii ženám.

“Když říkají, že vraždy ze cti neexistují, není to pravda. Jen jsou neviditelné,” mluví o zabíjení dcer, které pošpinily čest rodiny.

Dina na svém videu prosí kohokoli, kdo její prosbu uvidí:

“Když přijde moje rodina, zabijí mě. Jestli půjdu zpět do Saudské Arábie, budu mrtvá. Prosím, pomozte mi.”

Případ ale nedopadl dobře. Filipínci Dinu Saudům vydali a ti ji naložili do letadla Saudských aerolinií a vzali do Rijádu. O jejím další osudu nejsou žádné informace. Na letišti čekalo několik aktivistů, a jedna z nich, studentka medicíny, se šla zeptat, kde je Dina. Od té doby ji ale nikdo neviděl.

Mladá žena se na rijádském letišti zeptala, kde je Dina. Od té doby ji nikdo neviděl.

Obě dívky se tak zřejmě staly obětí zločinného saudského salafistického režimu. Může je zachránit mezinárodní solidarita? Proč mlčí feministky? Proč mlčí politici? Jde o saudské peníze a strach zaútočit na samou podstatu islámských komunit, kde je žena druhořadou bytostí A kde v zemích jako je Saudská Arábie má jen taková práva, jaká ji dovolí její mužský příbuzný?

Pamatujme, za každým závojem se skrývá žena, která není svobodná.

Komentáře

komentáře