Rovnoprávnost mužů a žen je páteří západní civilizace

0
Paul Connell/The Boston Globe via Getty Images

Před 50 lety si Kathrine Switzer stoupla nalíčená na start bostonského maratónu, který byl do té doby pouze pro muže. Na startovní listině byla nahlášena jako K.Switzer, takže organizátoři netušili, že se jedná o ženu. V chumlu startujících se ještě dovedla skrýt, ale jakmile se chumel na trati roztrhl, bylo zle.

Slavná fotografie zachycuje, jak se pořadatel závodu snaží Kathrine chytit a strhnout jí závodní číslo, zatímco ji její přátelé brání. Ze závodu byla diskvalifikovaná, ale její příklad způsobil velké změny. Bostonský maraton se od té doby otevřel i ženám a dnes je pro nás nepředstavitelné, že bychom ženám a dívkám pod jakýmikoliv argumenty zakazovali účast na nějakém sportovním klání. Vezměme si jen všechny ty překážkové běžecké závody v horách, kde se dívky plazí v bahně se stejným zápalem, jako muži.

Máme a respektujeme rovnost příležitostí pro muže i ženy. Ať si každá žena sama zkusí, jestli zvládne běžet 25 km po horách, do toho tahat těžká dřevěná polena, a šplhat na laně. Není na mužích, aby ji zastavovali, a říkali, že na to nemá. Nesnažíme se ji strhnout závodní číslo, jako tehdy organizátoři v Bostonu. Jen ať si běží. Ale nedá nám, abychom nepodali pomocnou ruku, když se drápe přes zeď, nebo leze z jámy plné vody. Jsme muži a ti to tak mají.

A to je zdravá rovnost. Nezakazovat ženám dělat co chtějí, ale nepředstírat, že mezi mužem a ženou nejsou rozdíly. Zlatý střed mezi dvěma extrémy, kdy jeden extrém nutí ženy žít v černém pytli a o vše se muže prosit, a druhý extrém učí ženy muže nenávidět. Na Západě není ani pro jeden z těchto extrémů místo.

Komentáře

komentáře