Richard Spencer, bílý nacionalista, mluvil na univerzitě v Auburnu

0
Richard Spencer na univerzitě v Auburnu. Foto Connor Sheets

Vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách dalo v USA nový impuls mnoha pravicovým a patriotickým skupinám. Je ale třeba říct, že i jejich demografie se za posledních 50 let velmi změnila. Zatímco v 60. letech bylo v Americe slovo pravičák a patriot synonymem pro bílého muže, dnes vidíme na těchto shromážděních černochy i Hispánce. I oni se považují za Američany a mnozí z nich mají pravicové názory.

Nicméně součástí tohoto širokého spektra jsou i skupiny, které hlásají bílý nacionalismus. A jejich nejviditelnějším zástupcem v dnešní době je člověk, který stvořil termín Alt-Right, Richard Spencer. Spencer, kterému je 38 let, je formálně velmi vzdělaný. Studoval na univerzitách v Americe i Evropě, a vystupuje jako klasický intelektuál. Kromě toho je ale i schopným organizátorem a řečníkem. Pořádá vlastní konference, nebo vystupuje jako host. Je “na nože” s americkým konzervativním hnutím, které jej obviňuje z toho, že je fašista, a on jej zase viní z “cuckservatismu”, což je výraz alternativní pravice pro lidi nepřátelské k bělošské identitě.

Spencer také vystupuje jako host na různých univerzitách a jednou z nich měla být i univerzita v Auburnu, v Alabamě. Nicméně škola, s výmluvou na možné výtržnosti s jeho návštěvou spojené, jeho vystoupení zakázala.

Organizátoři se ovšem nedali, a zákaz na základě svobody slova okamžitě napadli u federálního soudu. A ten včera rozhodl, že škola musí Spencerovi dát prostor. A tak se také stalo. Spencer ve video příspěvku rozhodnutí soudu označil za veliké vítězství.

Vystoupení se mělo konat ještě včera večer, a tak obě strany mobilizovaly. Auburn White Student Union v okolí kampusu vylepila plakáty varující před antifašisty, kteří mohou napadat lidi. Antirasisté zase varovali před tím, že Spencerovo vystoupení ohrožuje jejich svobodu. Škola se rozhodnutí soudu podvolila a ve spolupráci s policií vystoupení umožnila.

Ještě před vystoupením, které se konalo včera v 7 hodin večer místního času, došlo na místě k několika potyčkám mezi Spencerovými stoupenci a odpůrci.

Jeden ze studentů zase předvedl pouliční vystoupení směřované na lidi z obou táborů, do kterého hrála písnička “Proč nemůžeme být přátelé?”

Spencer nakonec před studenty, kteří byli rozděleni asi na dvě poloviny mezi jeho odpůrce a příznivce, vystoupil.

Jedna studentka v sále pak na Twitteru zveřejnila sérii několika tweetu shrnujících, o čem Spencer mluvil. Zde jsou:

Spencer říkal, že byl na univerzitu před několika dny velmi rozzlobený, ale když na kampus nakonec dnes dorazil, byl přivítán s velkým respektem.

Spencerova řeč se točila kolem “bílé identity”. Alternativní pravice je o tom být bílý, být Evropanem v 21. století.

Řekl: “I kdyby bílí byli podřadní ve všech ohledech, i tak budu za své lidi bojovat … Bez nás by nebyla žádná historie.”

Řekl: “Je mnohem jednodušší být černý.” Černá studentka v sále zakřičela, “Co víš o tom, jaké to je být černý?”

Před školou se během Spencerova vystoupení shromáždil větší počet studentů, kteří proti němu pokojně protestovali.

Komentáře

komentáře