Facebook vyvíjí technologii umožňující čtení myšlenek

0
Regina Dugan na F8. Foto ZDNet

“Co kdyby jste mohli psát přímo z vašich mozků?” zeptala se Regina Dugan, která řídí tajnou hardware divizi Facebooku, tzv. Budovu 8, během developerské konference F8.

Budova 8, která byla založena na loňské F8, pracuje na “mozkovo-počítačovém zařízení” už několik měsíců, řekla Dugan. Nedávné nabídky práce pro Budovu 8 ukazují, že divize hledá inženýry na dvouletý projekt “zaměřený na vývoj pokročilých (mozkovo-počítačových) technologií.”

Tato technologie by mohla lidem pomoci napsat až 100 slov za minutu čtením jejich mysli – asi pětkrát rychleji, než nyní píšeme na svých chytrých telefonech, řekla Dugan vývojařům na konferenci v kalifornském San Jose.

Kromě toho, Budova 8 prý také pracuje na technologii, která lidem pomůže “slyšet” jejich kůží, dodala Dugan.

Miliardář a zakladatel automobilky Tesla Elon Musk spustil konkurenční projekt Neuralink Corp., jehož aspirací je stahovat a nahrávat myšlenky přes drobné implantované mozkové elektrokódy.

Regina Dugan přítomným řekla, že nejde o dekódování nahodilých myšlenek, které Facebook nemá právo znát. Místo toho chce Facebook interpretovat a odesílat myšlenky, o kterých by lidé mluvili tak jako tak.

“Uděláte mnoho fotek, sdílíte jen některé z nich,” řekla během své přednášky. “Stejně tak máte mnoho myšlenek, ale zvolíte si podělit se jen o některé z nich.”

Technologie by mohla pomoci invalidním lidem, řekla Dugan, a ukázala video ženy s amiotrofickou sklerózou, známou také jako Lou Gehrigova nemoc, nebo ALS, která je schopná pomalu psát pomocí svého mozku během projektu na Stanfordské univerzitě. Mohlo by to také mít další využití, jako například umožnění lidem odpovídat na zprávy nebo emaily bez pohledu na displej.

Převzato a upraveno z https://www.wsj.com/articles/facebook-aims-to-connect-directly-to-your-brain-1492642672?mod=e2tw

Komentáře

komentáře