Pohled na teroristické útoky ve Francii za poslední dva roky

0

Terorismus ve Francii v posledních letech má pachatele vždy ze stejného prostředí – radikálních muslimských kruhů. Jiné, ať už náboženské nebo politické, skupiny ve Francii terorismus nepáchají. Zde je zpětný pohled na ty nejvážnější útoky z poslední doby.

Leden, 7, 2015: Dva bratři zabili 11 lidí v budově, kde se nacházela redakce satirického časopisu Charlie Hebdo, v reakci na zveřejnění komiksu, který vyobrazoval proroka Mohameda. Další lidé pak byli zabiti během útoku na košer trh a policii ve východní části Paříže. Celkový počet obětí byl 17. Oba útočníci byli eliminováni.

Útočníci na redakci Charlie Hebdo

Listopad, 13, 2015: Bojovníci Islámského státu zabíjejí v nejhorší násilnosti od Druhé světové války 130 lidí. V sérii sebevražedných atentátů a střelby na rockovém koncertu v centru Paříže i na předměstí Saint-Denis, bylo i mnoho lidí zraněno. Nejvíce obětí měla střelba v klubu Bataclan, kde teroristé vzali i rukojmí.

Masakr v Bataclanu

Islámský stát přijal zodpovědnost a řekl, že šlo o odvetu za francouzské zapojení v leteckých útocích na pozice skupiny v Sýrii a Iráku. Ve Francii byl následně vyhlášen výjimečný stav a pravomoci police byly významně rozšířeny.

Červen, 13, 2016: Dva policejní důstojníci byli zavražděni ve svých domovech před očima svého tříletého syna. Za útok provedený již dříve odsouzeným džihádistou přijal odpovědnost Islámský stát. Terorista byl policií na místě zlikvidován.

Červenec, 14, 2016: Během oslav Pádu Bastilly ve městě Nice na Francouzské Riviéře vjel řidič, islamista, s nákladním autem do davu lidí, a 86 jich zabil. Řidič byl zastřelen. Islámský stát přijal zodpovědnost a výjimečný stav ve Francii byl prodloužen. Na mnohá veřejná místa byly nainstalovány betonové zátarasy.

Masakr v Nice

Červenec, 26, 2016: Dva bojovníci Islámského státu pronikli během ranní mše do kostela v malém městečku Saint-Etienne-du-Rouvray v západní Francii, kde podřezali krk knězi (85 let) a zranili jednoho z návštěvníků bohoslužby. Jedné sestře se podařilo uniknout a alarmovat policii, která útočníky, když vycházeli z kostela, zlikvidovala.

Komentáře

komentáře