Trump před volbami ve Francii podpořil Marine Le Pen

0

Americký prezident Donald Trump vyjádřil podporu nacionalistické prezidentské kandidátce za Národní frontu, Marine Le Pen.

Řekl, že věří, že Marine je “nejsilnější v oblasti hranic a nejsilnější v oblasti toho, co se nyní ve Francii děje.”

V rozhovoru pro tiskovou agenturu Associated Press Trump řekl, že věří, že střelba v Paříži na Champs Elysees, po které dva policisté zemřeli, může výsledky voleb zvrátit právě ve prospěch Le Pen.

Prezident Trump zveřejnil tento příspěvek na svém Twitteru. “Další teroristický útok v Paříži. Lidé Francie už si to nenechají dál líbit. Bude to mít velký efekt na prezidentskou volbu.”

Tiskový mluvčí Bílého domu Sean Spicer ovšem upřesnil, že se ze strany prezidenta nejedná o formální podporu a že “v těchto volbách nemá preference.” To může znamenat, že ač Trump samozřejmě má preference, a přál by si vítězství Le Pen, se kterou jsou v mnohém zajedno, nechává otevřený prostor pro spolupráci, pokud by ve volbách zvítězil jiný kandidát.

Například bývalý prezident Obama vyjádřil sympatie ke kandidátu establishmentu Macronovi, ale ani z jeho strany nešlo o formální podporu.

Prezidentské volby se ve Francii konají zítra. Na výsledky průzkumů se nedá spoléhat, proto se vše rozhodne až v neděli pozdě večer.

zdroj

 

Komentáře

komentáře