Velení Islámského státu již není v syrském Rakka

0
Rakka byla Islámským státem obsazena před 3 lety

Americké ministerstvo obrany tvrdí, že vrcholní představitelé Islámského státu se již nenacházejí ve svém syrském hlavním městě Rakka. Americké drony během posledních dvou měsíců zachytily odjezd stovek představitelů této teroristické organizace z Rakka do asi 150 kilometrů vzdáleného Deir ez-Zur.

Deir ez-Zur leží jihovýchodně od Rakka podél řeky Eufrat a americké zvláštní síly zde na začátku dubna zlikvidovaly jednoho ze zástupců Abu Bakhra al-Baghdádího.

Protože Američané nechtějí a nemohou do Sýrie poslat větší počet svých konvenčních sil a vojska prezidenta Asada ani Rusové zatím neprojevili iniciativu pro dobytí hlavního města kalifátu, je útok na toto město v rukách Kurdů. Ti jsou jedinou bojovou silou v regionu, která je schopná město dobýt, navíc jejich teritorium leží v těsné blízkosti. Nicméně jejich plné zapojení a plnou podporu ze strany USA blokuje Turecko.

Kurdské bojové jednotky YPG Turecko vnímá jako teroristickou organizaci. Však také kvůli spolupráci s YPG jsou v současnosti v Turecku dva naši občané ve vazbě. Kurdský úspěch je podmíněn dodáním těžkých zbraní ze strany USA. Již nyní je v blízkosti Rakky americká baterie dělostřelectva, kterou hlídá 400 příslušníků americké námořní pěchoty.

Americké speciální jednotky také podpořily útok na město Taqba, kde leží strategicky důležité letiště a přehrada. Zatímco letiště již bylo od IS dobyto, boj o přehradu pokračuje.

zdroj

Komentáře

komentáře