Jihoafrické vydání novin Huffington Post zveřejnilo článek vyzývající k odebrání volebního práva bílým

0
Verashni Pillay, šéfredaktorka jihoafrické verze Huffington Post, foto Twitter

Jihoafrická verze respektovaných novin Huffington Post zveřejnila článek, ve kterém jeho domnělá autorka vyzývala k odebrání volebního práva bílým mužům.

Článek s titulem “Není čas vzít bílým mužům volební právo?” vyzýval k odebrání volebního práva bílým mužům z důvodu, že tato skupina je odpovědná za jedny “z největších ran pokroku v uplynulém roce” včetně Brexitu a zvolení Donalda Trumpa.

Když článek vyšel a veřejnost se proti jeho obsahu začala bouřit, šéfredaktorka listu Verashni Pillay jej hájila: “zrušení patriarchátu, který nás dovedl tam, kde dnes jsme, svět, kde je moc muži, a především bílými muži, využívána k nebezpečným a destruktivním cílům, bude nezbytně znamenat ztrátu této moci pro ty, kdo ji (nyní) mají ve svých rukou.”

Když se zjistilo, že autorka článku Shelley Garland je vlastně muž, Marius Roodt, který článek napsal pod pseudonymem, aby redakci novin otestoval, Pillay otočila s tím, že nikdy prý neřekla, že s článkem souhlasí. To už ale obsah článku začal řešit jihoafrický ombudsman pro tisk, a obsah článku shledal po právu rasistickým a nesprávným.

Podle ombudsmana článek porušil jihoafrický tiskový kodex a tak logickým vyústěním celé situace pak byla rezignace Pillay na její místo šéfredaktorky.

zdroj

Komentáře

komentáře