UKIP chce v Británii zakázat nikáb a burku

0

Osmého června se budou v Británii konat všeobecné volby, kterých se zúčastní sedm hlavních politických stran. Současné odhady výsledků vypadají zhruba následovně.

Konzervativci – 36,8%, Labouristé – 30,4%, UKIP – 12,7%, Liberálové – 7,9%, Skotská národní strana – 4,7%, Zelení – 3,8%, Plaid Cymru (strana hájící zájmy Walesu) – 0,6%.

Konzervativci a labouristé vládnou britské politice již od roku 1922 a jsou střídavě u moci. V těchto volbách s tímto faktem zřejmě žádná strana citelně nezamíchá, ale vzhledem k rostoucím problémům s imigrací a terorismem lze očekávat vyšší podporu pro stranu UKIP, která proti těmto nešvarům dlouhodobě vystupuje.

UKIP chce do svého volebního manifestu pro letošní volby zařadit zákaz nikábu a burky. Podle předsedy strany Paula Nuttalla jsou tyto islámské ženské závoje překážkou pro sociální harmonii. Součástí manifestu bude i návrh zákazu práva šaria. Toto právo již nyní paralelně funguje v některých britských islámských komunitách a pro tyto komunity má přednost před britským právem.

Strana UKIP stála za úspěšnou kampaní Brexit a Nuttall vysvětluje, proč je důležité řešit i problém islamismu:

Stejně, jako jsme prokázali správnost potřeby uznat nevýhody nekontrolované imigrace a úpadku naší demokracie způsobeným naším členstvím v EU, tak stejně tak bychom měli prokázat potřebu být více robustní v boji s extremismem a obranou britských hodnot.

Nicméně i přes příznivou podporu, které se UKIPu v průzkumech dostává, je britský volební systém velice zrádný. V Británii je celkem 646 volebních okrsků a poslancem se stává vítěz s nejvyšším počtem hlasů v každém okrsku. Proto dochází k takovým situacím, že v roce 2015 UKIP s celkovým počtem hlasů 12,7% měla v parlamentu jen jednoho poslance, a liberálové se 7,9% měli poslanců 8.

BBC

Komentáře

komentáře