V Německu může být až několik tisíc bývalých bojovníků Talibanu

0
Taliban. Foto AP

Německý Spiegel přišel s šokující informací. V průběhu migrační krize od roku 2015 mohlo do Německa dorazit až několik tisíc bývalých bojovníků Talibanu. Podle Spiegelu německý Federální úřad pro Migraci a Uprchlíky upozornil německé bezpečnostní úřady, že několik tisíc lidí do jejich dotazníků uvedlo, že měli kontakt, nebo dokonce bojovali pro radikální islamistickou skupinu v Afghanistánu.

Někteří kritici toto číslo zpochybňují, protože přihlášení se k členství v Talibanu fakticky znamená potvrzení německého azylu. Pokud by byl bývalý bojovník Talibanu vrácen do Afghanistánu, čekal by jej trest smrti. V Německu jim za členství v Talibanu sice hrozí stíhání, ale ne vyhoštění.

Němečtí vyšetřovatelé varují, že tito bývalí členové Talibanu budou čelit útokům i v Německu ze strany jiných Afghánců, kteří naopak před Talibanem uprchli. Vrchní státní zástupce Peter Frank varoval ministerstvo spravedlnosti, že kapacity jeho resortu v řešení kauz spojených s imigranty jsou již vyčerpány.

Daily Caller přinesl informaci o bývalém ministru zdravotnictví ve vládě Talibanu, který se nedávno pod falešnou identitou pokoušel získat azyl.

Abdul Rauf Mohammad a jeho rodina byli chyceni s falešnými pasy na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Německý imigrační úřad byl překvapen, když zjistil, že se ve skutečnosti jedná o bývalého vysoce postaveného člena Talibanu.

Než Mohammad v roce 2000 opustil Afghanistán, stýkal se s Usamou bin Ladinem. V roce 2000 získal azyl v Norsku, ale byl odsud v roce 2014 vypovězen pro podezření z radikalizace mladých muslimů. Poté se vrátil do Afghanistánu. Nyní se snažil dostat do Německa. A s ním i tisíce dalších.

 

Komentáře

komentáře