Ve Francii začaly prezidentské volby

0

Ve Francii se dnes otevřely volební místnosti pro světově velmi očekávanou volbu prezidenta, či jak mnozí doufají, prezidentky.

Francouzští voliči, kterých je 47 milionů, mohou volit ve více než 60 tisících volebních místnostech z 11 kandidátů. Ve francouzských zámořských teritoriích se mohlo volit už včera.

Podle mnohých průzkumů se v dnešním prvním kole nerozhodne a nejúspěšnější kandidáti postoupí do kola druhého. Na čele těchto průzkumů je kandidát establishmentu Emmanuel Macron, a kandidátka Národní fronty Marine Le Pen. Malé naděje nemá ale ani bývalý premiér Francois Fillon, a všechny tyto tři kandidáty dotahuje i komunista Jean-Luc Melenchon.

Le Pen a Melenchon jsou proti Evropské unii, ačkoliv oba z jiných pozic. Macron a Fillon, jako kandidáti establishmentu, budou chtít zachovat status quo.

Ačkoliv se všichni kandidáti nějakým způsobem ohradili proti islámskému terorismu, pouze Marine Le Pen toto téma drží dlouhodobě, a v případě jejího zvolení je jisté, že by Francie přistoupila k velmi radikálním opatřením. To by ale v rozdělené společnosti mohlo vyvolat veliké nepokoje. Nicméně Národní fronta předpovídá, že k těm dojde i v případě, že Marine Le Pen zvolena nebude, a nový prezident situaci s imigraci a terorismem bude řešit dál, jako všichni před ním. Tedy nijak.

 

 

Komentáře

komentáře