Americká boxerská asociace dovolila ženám boxovat v hidžábu

0
Foto NBC

Muslimská studentka z Oakdale v Minnestoě se právě dozvěděla, že bude první atletkou, která smí během boxerského utkání nosit hidžáb. Asociace USA Boxing, která box v Americe zastřešuje, svůj dosavadní zákaz hidžábu zrušila.

Centrum americko-islámských vztahů, které změnu pravidel oznámilo, sdělilo, že USA Boxing tuto náboženskou výjimku oficiálně spouští od června, ale muslimce Amaiye Zafar udělí výjimku.

“Byla jsem v šoku. Nejdřív jsem si myslela, že je to vtip,” řekla studentka zpravodajství NBC. “Box se teď ještě víc zlepší, protože přijme celou skupinu lidí, která předtím nemohla soutěžit,” mluví Zafar o sobě a dalších muslimkách.

Zafar čeká první zápas příští týden na Richard Green Elementary Schook, kde ona sama trénuje malé děti a těší se, jak bude zápasit ve svém hidžábu.

Zafar se dostala do novin loni v listopadu, když byla za nošení hidžábu diskvalifikována. Tehdy to odporovalo pravidlům ryze z bezpečnostních důvodů. USA Boxing ale od té doby změnila názor a Zafar to oceňuje.

“Je to můj sport. Já jsem ta, co do toho dává vše každý den,” říká. Pravidla nebyly proto, aby mě diskriminovaly, ale přesně to se dělo a oni s tím nic nedělali. Cením snahu, kterou tomu dali, aby se pravidla změnily.”

Zafar zatím musí žádat o výjimku pro každý zápas, ale muslimské organizace už usilují o mezinárodní uznání jednotné uniformy pro muslimské sportovkyně.

Upraveno z NBC

 

Komentáře

komentáře