Macron je vítěz prvního kola prezidentských voleb. Marine Le Pen skončila druhá.

0
Foto AP

Po sečtení 97% hlasů získal Emmanuel MACRON 23,86 %, Marine LE PEN 21,43%, François FILLON 19,94%, Jean-Luc MÉLENCHON 19,62% a Benoît HAMON 6,35%.

Co se dá z výsledků vyhodnotit? Za prvé, levice, včetně vládních socialistů, propadla. Socialista Hamon a komunista Melenchon nasbírali společně jen 26%. Za druhé, voliči dali svůj hlas kandidátům, kteří ve větší či menší míře slibují ve Francii obnovit pořádek. Za třetí, ačkoliv Marine skončila druhá, nedá se ještě vůbec tvrdit, že skončí druhá i v druhém kole, do kterého s Macronem postupuje.

Otázkou je, zda voliči ostatních kandidátů půjdou volit, a koho budou volit. Ačkoliv poražení kandidáti shodně vyzývají k volbě Macrona před Le Pen, voliči se tím nemusí řídit. Macron má veliké šance na zvolení, ale o všem nakonec rozhodnou voliči ostatních kandidátů.

Co čekat od Macrona? Macron není žádný ideolog. I z jeho kampaně víme, že mu jde o zachování status quo, a to i včetně otevřených hranic, neomezené migrace, nepronásledování radikálních muslimů a žádných omezení pro muslimy obecně. Pokud bude Macron zvolen, Francie bude dál čelit teroristickým útokům a násilnostem na předměstích francouzských měst, a Macron bude po každém takovém činu říkat, že Francouzi jsou jednotní a nebojí se. Dost také o jeho směřování vypovědělo jeho včerejší vystoupení, kdy za jeho zády byla jak vlajka Francie, tak vlajka EU.

Co čekat od Le Pen? Marine i její voliči si uvědomují, že Francie bojuje o svůj holý život. Pokud nebude zastavena migrace a omezeny radikální projevy islámu, Francii do pár let nepoznáme. Ta situace se sama nevyřeší, naopak se bude dále zhoršovat. A Marine Le Pen, jako prezidentka Francie, by dokázala najít prostředky, jak tento vývoj zvrátit. Slibovala uzavření hranic, deportace radikálů bez francouzského občanství, a uvěznění těch, co občanství mají. A také nulovou podporu imigrantům, kteří si z Francie udělali dojnou krávu. Po vzoru Trumpa slibuje chránit francouzskou produkci a francouzské zaměstnance před odchodem firem do zahraničí a příchodem levných pracovníků z něj.

Budoucnost Francie je ale na voličích.

Komentáře

komentáře