Pařížská policie zatýkala levicové demonstranty

0

Policie včera večer v Paříži zatkla 29 lidí z levicové demonstrace, která se v centru města sešla na protest proti výsledkům prvního kola prezidentských voleb. Demonstranti zapalovali auta a házeli láhve a pyrotechniku po policistech.

Potyčky, které se odehrávaly především okolo Bastilly, měly za následek kromě hmotných škod také šest zraněných policistů a tři demonstranty.

Důvod vlny násilí ze strany demonstrantů byly volební výsledky, kdy do druhého kola postoupil centrista Macron a vlastenecká kandidátka Le Pen. Demonstranti ale neprotestovali proti tomu, že by snad volby byly zmanipulované, ale proti tomu, že kandidáti, se kterými nesouhlasí, dostali více hlasů. Jinými slovy, protestovali proti výsledkům demokratické volby.

Když došlo ke zveřejnění prvních výsledků, demonstranti, kteří se u Bastilly shromáždili, mávali rudými vlajkami a křičeli “Ne Marine a ne Macron!” Kromě této násilné demonstrace se opodál shromáždilo mírumilovnější shromáždění, které výsledky voleb rovněž odmítlo. Demonstranti si na ulici založili improvizované ohně a tančili kolem nich.

Část poražených kandidátů vyzývá k podpoře Macrona proti Le Pen. Stejně tak učinil jeden z vůdčích představitelů francouzské muslimské komunity, který své lidi vyzval k “masivní volbě” na Macronovu podporu.

zdroj

Komentáře

komentáře