V New Orleans začali odstraňovat sochy z období Konfederace

0
Dana Farley z New Orleans protestuje proti stržení monumentu s transparentem, "Probuď se Ameriko, marxismus je tu." Foto AP

Poté, co si rada města New Orleans schválila odstranění čtyř soch připomínající období jižanské Konfederace, a federální soud to potvrdil, se dnes začalo s odstraněním první z nich. Dělníci v noci přijeli, aby sundali tzv. Liberty Monument z roku 1891 připomínající bitvu mezi jižanskou polovojenskou skupinou White League a vojáky dosazené vlády v New Orleans. Na místě byla hrstka protestujících se svíčkami.

Starosta města Mitch Landrieu o Liberty Monument řekl, že tento památník je ze všech nejhorší, protože připomíná bělošskou nadřazenost.

“Jestli byla někdy socha, která by potřebovala strhnout, je to tato,” řekl ve včerejším rozhovoru pro agenturu Associated Press.

Bílá liga se tehdy pokusila svrhnout loutkovou vládu v New Orleans, ve které zasedali i černoši. Pokus nevyšel, ale bílí později získali nad státem kontrolu, a efektivně tzv. Rekonstrukci zastavili.

Popisek z roku 1932 na monumentu říkal, že “Yankeeové stáhli federální oddíly a uznali nadvládu bílých nad Jihem,” poté, co Bílá liga po Válce Severu a Jihu konfrontovala multirasovou vládu v New Orleans. V roce 1993 byla tato slova zakryta a představen nový popisek, který “ctí Američany na obou stranách, kteří zemřeli” a že “konflikt by nám měl dát lekce pro budoucnost.”

Ostatní sochy mají být strženy v následujících dnech.

New Orleans má černošskou většinu a stejně tak je reprezentovaná i městská rada. Přesto mají monumenty své zastánce, kteří říkají, že jejich odstraněním město popírá svou historii.

zdroj

Komentáře

komentáře