Americký generál obvinil Rusko z dodávání zbraní Talibanu

0
Generál Nicholson a ministr Mattis na tiskovce v Afghanistánu

Podle velitelé amerických jednotek v Afghanistánu, generála Johna Nicholsona, stojí Rusko za dodáváním zbraní Talibanu.

Ministr obrany Mattis, který Afghanistán v uplynulých dnech nečekaně navštívil, řekl, že Spojené státy budou muset Rusko konfrontovat ohledně “popírání suverenity jiných zemí”, včetně Afghanistánu.

“Například, v případě dodávek zbraní sem z jiné země jde o porušování mezinárodního práva,” řekl Mattis.”

Na otázku, zda by chtěl vyvrátit domněnky, že Rusko poskytuje zbraně Talibanu, Nicholson rezolutně odpověděl:

“To ne, to nevyvracím.”

Nicholson řekl, že Američané dostávají nové a nové informace o ruských dodávkách zbraní Talibanu.

Zatímco Mattis mluvil o “diplomatické konfrontaci Ruska,” použil ostřejší tón v souvislosti s hrozbou Talibanu a ISIS v Afghanistánu a vyjádřil přesvědčení o své schopnosti prezidenta Trumpa přesvědčit o americké politice v regionu po svém návratu do USA.

“Nemáme žádné iluze o výzvách spojených s touto misí,” řekl Mattis, který Taliban nazval “barbarským nepřítelem” s odkazem na páteční útok, při kterém zahynulo více než 100 afghánských vojáků.

Nicholson se vyjádřil i k Islámskému státu.

“Pokud přijdou sem do Afghanistánu, budou zničeni. V souladu s plánem ministerstva budou vyhlazeni,” řekl Nicholson s odkazem na to, že pokusy ISIS usadit se v Afghanistánu byly z větší části odraženy.

“Budeme pokračovat, dokud je v roce 2017 neporazíme,” řekl Nicholson. “Teď mají záměr, myslím si to, přesunout bojovníky ze Sýrie sem. Zatím se jim to nepovedlo. A upřímně, pokud jim zničíme jejich místní útočiště, pokud je tu vyhladíme, dojde jim, že v Afghanistánu pro ně není prostor.”

ABC News

 

Komentáře

komentáře