Američané nainstalovali v Jižní Koreji moderní protiraketový systém THAAD

0
Jihokorejští demonstranti se snaží zablokovat průjezd systému na místo určení. Foto Kim Jun-beom/Yonhap via REUTERS

Jen den poté, co Severní Korea předvedla během přehlídky svou vojenskou moc, Jižní Korea oznámila instalaci amerického obranného systému THAAD.

Instalace systému THAAD, což je zkratka pro Terminal High-Altitude Area Defense system, přichází ve chvíli, kdy Amerika k poloostrovu přesunuje své loďstvo, včetně ponorky s naváděcím raketovým systémem, a Severní Korea oznamuje další raketové a nukleární testy.

Instalace systému není ale trnem v oku jen Severu, ale i Číně, která je sice řinčením zbraní svého severního spojence znepokojena, ale nic s ním nedělá. Umístění systému THAAD v regionu považuje za bezpečnostní hrozbu.

Systém zatím není plně funkční, ale Jižní Korea i USA chtějí jeho uvedení do provozu co nejdříve urychlit, aby byl schopen včas reagovat na případný severokorejský raketový útok.

Místo, kde je systém umístěn, ovšem zablokovalo několik stovek demonstrantů, kteří s jeho instalací nesouhlasí. Bezpečný převoz systému na místo určení chránilo na 8000 jihokorejských policistů, kteří se s demonstranty několikrát střetli.

Komentáře

komentáře