BBC přinesla rozhovor s pašerákem lidí z Nigérie do Libye

0

Pokud žijete v Nigérii a potřebujete se dostat do Libye, musíte projet Saharou. Je to trasa, kterou musí podstoupit každý černý Afričan, který se chce dostat do Itálie a následně dál do Evropy. Ačkoliv Sahara dokáže být stejně nebezpečná, jako Středozemní moře, pašeráci dokáží lidi přes Saharu dostat v podstatě bez potíží. Cena? 400 dolarů.

Jeden z pašeráků, který si říká Pátek, popisuje, jak celá cesta vypadá.

Když za ním lidi přijdou, že chtějí do Libye, posadí je na autobus, kterým musí jet do třetího největšího města v Nigérii, Kana. Když jste v Kanu, zavoláte na číslo jednoho z členů pašerácké sítě, který vás vezme přes hranice do Nigeru do města Zinder. Otamtud pokračujete dál na sever do Agadezu, kde budete čekat do nejbližšího pondělí.

V pondělí vás naloží na pick-up a vyrážíte na cestu přes Saharu do Libye. Z cesty, která stojí 400 dolarů, dostává Pátek 55 dolarů.

Pátek šel do Libye v roce 2007 pracovat a tam dostal nabídku, aby pracoval jako pašerák. Pátek znal cestu a uměl trochu arabsky, a tak kývl. V první skupině, kterou vezl, bylo 23 lidí. Všichni už jsou prý v Evropě. Prý si s nimi píše přes Whats App a Facebook.

Na otázku, jestli si nemyslí, že dělal něco nelegálního říká, že ne. Že nikoho nenutil, aby jel. Kdyby byla v Nigérii lepší ekonomika, nikdo by prý takto neriskoval. Do Evropy se teď prý snaží dostat každý. I absolventi soukromých univerzit v Nigérii, říká Pátek.

Nemá ze své práce dobrý pocit. Nikdy by ho nenapadlo, že bude pašovat lidi do Libye. Ale snaží se prý jen přežít.

Komentáře

komentáře