Taliban oznámil jarní ofenzívu

0
Foto EPA

Islámské hnutí Taliban oznámilo začátek své jarní ofenzívy. Podle skupiny budou hlavním objektem ofenzívy cizí síly, které budou čelit kombinaci konvenčních, guerrilových, vnitřních a sebevražedných útoků.

Taliban se podle prohlášení také bude soustředit na rozvoj oblastí, které byly “vyčištěny od nepřítele.”

Afghanistán je stále v šoku z útoku na vojenskou základnu z minulého týdne. Asi 10 islamistů převlečených za vojáky vjelo vozem na základnu a zabili zde nejméně 135 afghánských vojáků.

Afghánský ministr obrany i vrchní velitel armády kvůli útoku podali rezignaci.

Jarní ofenzíva je každoroční akt zahájení “bojové sezóny”, ale letos islamisté útočili i během zimy.

Ofenzíva v tomto roce dostala jméno Operace Mansouri podle velitele Talibanu, který byl v minulém roce zabit americkým dronem.

Ofenzíva má dvojí poslání. V oblastech, které Taliban drží, se chce zaměřit na rozvoj a výstavbu, stejně jako na propagandu. V oblastech, které drží vláda, bude Taliban útočit na zahraniční vojáky a jejich vojenskou a výzvědnou infrastrukturu.

Afghánské ministerstvo vnitra oznámilo, že prohlášení Talibanu jej nepřekvapuje.

Afghánským vojákům v současnosti pomáhá 8400 amerických vojáků a 5000 dalších vojáků zemí NATO. V roce 2016 klesla rozloha území pod vládní kontrolou ze 72% na 57%.

Americký ministr obrany Mattis tvrdí, že Afghanistán potřebuje větší vojenskou pomoc, aby nepříznivý vývoj zvrátil.

Situace připomíná konec vietnamské války, kdy Američané opustili Jižní Vietnam, který byl následně severovietnamskými komunistickými oddíly lehce dobyt.

zdroj

Komentáře

komentáře