V Berkeley se ve čtvrtek demonstrovalo za svobodu slova

0
Protest v Berkeley, foto AP

Několik stovek patriotů se včera shromáždilo v centru amerického univerzitního města Berkeley, aby protestovali proti zákazu vystoupení pravicové autorky Ann Coulter, které univerzita neumožnila v kampusu mluvit.

Ann Coulter byla na univerzitu pozvaná dvěma pravicovými skupinami, včetně univerzitní republikánské skupiny, ale škola toto vystoupení s odůvodněním možného násilí zakázala. Po křiku na sociálních sítích a hrozbách žalobou, a také poté, co se do věci vložila většina médií, škola otočila s tím, že nabídne jiný termín, ve kterém stihne včas Coulter i studentům zajistit bezpečnost.

Coulter zprvu tvrdila, že na školu přijede v původně dohodnutém termínu tak jako tak, ale tlak policie na organizátory, i na ní, ji přiměl si to na poslední chvíli rozmyslet.

Do Berkeley ale stejně vyrazili mnozí, kteří se zákazem a problémy kolem jejího vystoupení nesouhlasí. Když nemůže mluvit Ann Coulter, přijdeme aspoň my a budeme protestovat za svobodu slova, říkali. Paradoxní je, že Berkeley je místo, kde v 60. letech levicoví aktivisté vybudovali hnutí za svobodu slova. Ti samí levicoví aktivisté dnes tvrdí, že svoboda slova má své limity.

“Toto není o svobodě slova. Je to o bigotech, kteří se snaží normalizovat nenávist,” stálo na jednom z transparentů levicových protidemonstrantů, kterých se tentokrát sešla jen hrstka.

Ann Coulter médiím sdělila, o čem v Berkeley chtěla mluvit. Chtěla se zaměřit na ochranu amerických hranic, na kritiku Donalda Trumpa, který není schopen pohnout se stavbou zdi mezi USA a Mexikem a tím, že Trump zrazuje jeden ze svých nejdůležitějších slibů z kampaně.

“Je to vrchní velitel! Řekl, že postaví zeď. Jestli to neudělá je vyřízený, Republikánská strana je vyřízená, a celá země je vyřízená,” řekla Coulter.

Díky masivní policejní přítomnosti v Berkeley, která vyvrátila tvrzení univerzity, že není možné v den vystoupení pro Coulter a studenty zajistit bezpečnost, proběhlo celé shromáždění pokojně. Svůj vliv ale také měl již zmíněný fakt, že levicoví radikálové, kteří obvykle způsobují jen problémy, se tentokrát nedostavili.

zdroj ABC a NBC

Komentáře

komentáře