Podpora Američanů v Jemenu se dostává i k Al Kajdě

0
Kasim al-Raymi

Vůdce jemenské větvě Al Kajdy říká, že jeho bojovníci často bojují vedle jemenských pro-vládních frakcí – což je poznámka, která může ztrapnit Američany podporovanou koalici, která v Jemenu bojuje proti šítským rebelům.

Kasim al-Raymi vede skupinu, která se nazývá “Al Kajda na Arabském poloostrově” a kterou Washington považuje za jednu z nejnebezpečnějších skupin globální teroristické sítě. Al-Raymi nahradil Nasira al-Wuhayshiho, který byl před dvěma lety zabit během amerického náletu.

Na hlavu Al-Raymiho je vypsaná odměna 5 milionů dolarů a poslední čtyři měsíce se skrývá, protože Američané své letecké údery v jižním Jemenu, kde Al-Raymi působí, zintenzivnili. Al-Raymi v neděli poskytl rozhovor pro mediální křídlo Al Kajdy, al-Malahem.

“Bojujeme po boku všech muslimů v Jemenu, společně s různými islámskými skupinami,” řekl, a dodal, že jeho bojovníci se spojili s různými frakcemi, včetně ultrakonzervativních salafistů, Muslimského bratrstva a také bojovníky ze sunnitských kmenů. Ti všichni bojují proti šítským povstalcům známým jako Houthi.

Muslimské bratrstvo a Salafisté patří ke klíčovým milicím na straně vlády, a pravidelně dostávají peníze a zbraně od Saudy vedené koalice, kterou podporují Spojené státy.

Na jednu stranu tedy Američané bojovníky Al Kajdy v Jemenu pronásledují, na druhou stranu je fakticky podporují skrze své spojenectví se Saudskou Arábií.

Válka v Jemenu začala v září 2014, když šítští bojovníci dobyli hlavní město Sanaa a prezidenta Hadiho donutili odejít do saudského exilu. V březnu 2015 na Jemen zaútočila koalice arabských států vedená Saudskou Arábií, a země se od té doby zmítá v chaosu.

Toho se snaží využít skupiny jako je Al Kajda i Islámský stát, a především v jižním Jemenu jejich přítomnost roste.

zdroj

 

Komentáře

komentáře