Domů Pevnost Evropa Le Pen a Macron se dnes utkají ve finální televizní debatě

Le Pen a Macron se dnes utkají ve finální televizní debatě

0

Bude to boj, který může hodně změnit a na poslední chvíli k volbám dostat ty, kdo v prvním kole seděli doma. Oba prezidentští kandidáti, Marine Le Pen a Emmanuel Macron, se dnes střetnou v hlavní a poslední televizní debatě před nedělním druhým kolem voleb.

Průzkumy stabilně ukazují, že Macron nad Le Pen vede asi o 20 bodů, ačkoliv v prvním kole zvítězil jen o tři body.

Macron trvá na tom, že se v debatě nebude držet zpátky a v debatě prý použije “boj zblízka”.

Řekl: “Nebudu používat urážky. Nepoužiji klišé nebo napadání. Použiji boj zblízka, abych ukázal, že její ideje reprezentují falešná řešení.”

Le Pen, která Macrona vykreslila jako kandidáta velkých financí maskujícího se za liberála, řekla: “Já budu bránit své ideje. On postoj, který si osvojil.”

“Jeho program se zdá být velmi vágní, ale ve skutečnosti je to jen pokračování vlády socialisty Francoise Hollanda.”

Kandidáti prvního kola se střetli v ostré debatě

Úterní průzkum agentury Elabe ukázal, že Macron může získat 59 procent a Le Pen 41 procent. Ale komentátoři jsou přesvědčení, že dnešní debata může mít vliv na ty, kdo v prvním kole nevolili.

Vládní ministr, který si nepřál být jmenován, řekl: “Co musí Macron udělat je přesvědčit lidi, kteří jej v prvním kole nevolili, a kteří nesouhlasí s jeho programem, že budou respektováni.”

Francouzské televizní debaty mají zvláštní místo v národním vědomí. V roce 2002 konzervativec Jacques Chirac odmítl debatovat s Jean-Marie Le Penem poté, co se otec Marine a zakladatel Národní fronty dostal do druhého kola.

Chirac řekl, že debata tváří tvář “netoleranci a nenávisti”, čímž myslel Le Pena, není možná. Ale pravděpodobně nechtěl Le Penovi v přímé debatě čelit, aby neztratil body. Le Pen je znám jako velmi schopný řečník a diskutér.

Francouzský profesor, který úspěšně předpověděl, že se Barack Obama stane americkým prezidentem, řekl, že Marine Le Pen by mohla být příští vůdkyní Francie.

zdroj

Komentáře

komentáře