Zaměstnanci ve švédském McDonaldu se učí arabsky

0
Švédský McDonald rozeslal kupony v arabském jazyce

Ve městě Södertälje nedaleko Stockholmu, ve kterém žije 73 tisíc obyvatel, jedna třetina rezidentů nejsou etničtí Švédi. Pozornost ale vzbudilo, když se v poštovních schránkách všech obyvatel města objevily kupony McDonaldu, které byly v arabštině.

Fotka kuponu se objevila na sociálních sítích a sdílely ji tisíce lidí. Mnozí uživatelé Twitteru dali najevo znepokojení nad tím, že hovězí podávané v McDonaldu je halal. Například dánský McDonald oznámil, že veškeré kuřecí produkty, které prodává, jsou halal. Švédský McDonald na Twitteru ale reagoval, že kupony byly dvojjazyčné, se švédským textem na opačné straně.

Zmínky o arabštině v Södertälje se už ale objevují od roku 2012, kdy si 51-letá žena stěžovala, jak je pro ní, jako rodilou Švédku, těžké se prosadit na pracovním trhu. V rozhovoru pro místní deník Länstidningen prohlásila, že ovládnutí arabštiny bylo jediným řešením.

“Byli jsme dva Švédi, a 25 lidí, kteří švédsky neuměli ani slovo. Kurz byl veden většinou v arabštině,” psala žena o rekvalifikačním kurzu, kterého se zúčastnila.

V roce 2016 se předpovědělo, že arabština brzy nahradí finštinu jako druhý nejpoužívanější jazyk ve Švédsku. Zatímco finská populace stárne, ta arabská roste a sílí.

Finská menšina je trvalou součástí Švédska už tisíc let a Finsko patřilo k Švédsku až do roku 1809. V roce 2012 mluvilo 200 tisíc švédských občanů finštinou, jako hlavním jazykem. V tom samém roce byla arabština hlavním jazykem 155 tisíců lidí ve Švédsku. Švédsko mezitím přijalo 200 tisíc nových imigrantů, z nichž většina přišla z arabsky mluvících zemí.

Komentáře

komentáře