Zveřejněné nahrávky z 60. let ukazují rasistickou a nenávistnou tvář Muhammada Aliho

0
Muhammad Ali při projevu pro nenávistnou organizaci Nation of Islam

Nahrávky FBI, které zachycují projevy boxerského šampiona Muhammada Aliho v amerických mešitách v 60. letech, ukazují jinou, rasistickou a radikální tvář tohoto slavného sportovce. V nahrávkách Ali mluví o bílých ďáblech a crackerech a shromážděným černochům vysvětluje, že černí chtějí být od bílých segregovaní.

Projevy, které byly zveřejněny na základě zákona o svobodném přístupu k informacím washingtonskou organizací Judicial Watch, odhalují, že Ali měl mnohem radikálnější názory na rasu, než si lidé z jeho více veřejných projevů mohli myslet.

Nejen, že Ali označil Zákon o občanských právech z roku 1964 “švindlem” na černochy, ale také kritizoval bílé, které nazýval “modrookými ďábelskými bílými lidmi” a trval na tom, že “takzvaný Negro je původním člověkem a je nadřazený bílému ďáblovi.”

Nahrávky FBI dokazují, že Ali řekl shromážděným v mešitě ve Washington D.C., že by raději zemřel, nebo šel do vězení, než aby nastoupil do americké armády. V jiném projevu v mešitě v Clevelandu Ali řekl, že americká vlajka reprezentuje smrt a destrukci, ale tzv. muslimská vlajka prý reprezentuje “život a prosperitu a spravedlnost pro všechny černé lidi.”

Podle záznamů FBI Ali mluvil ke shromážděným z Nation of Islam, nenávistné extremistické skupiny, kterou FBI definovala jako “čistě černošskou, kvazi náboženskou organizací, která se ztotožňuje s násilnou nenávistí vůči bílé rase, vládě, právu a policii.” Nation of Islam je antisemitská organizace a své následovníky učí, že všichni bílí budou zabiti v přicházející “Válce Armageddonu.”

Trojnásobný šampion těžké váhy, který zemřel loni v červnu po dlouhé nemoci, je dnes vyobrazován jako odvážný bojovník za rovnoprávnost, stejně jako jeden z nejoslavovanějších sportovců Ameriky. Ale jeho dlouho utajované projevy odhalují osobu prosycenou nenávistí a rasismem.

Komentáře

komentáře