Pravda o skautce z Brna

0

Některá média zveřejnila fotografii z prvomájových demonstrací v Brně, na které proti sobě stojí dívka ve skautské košili a holohlavý mladík ve slunečních brýlích. Tato prý virální fotografie ukazuje smějící se skautku čelící nenávistnému neonacistovi. Jako obvykle v těchto případech je pravda trochu někde jinde.

Mediální obraz: Statečná dívka, členka skautské organizace, se neohroženě ale s úsměvem v Brně postavila nenávistnému pohrobku Hitlera. Vlastenecký čin roku.

K vystoupení se přidala i oficiální Facebooková stránka českého Junáka.

Pravdivý obraz: Ačkoliv Junák píše, že v Brně demonstrovaly desítky spolků a iniciativ, něco je spojovalo – radikálně levicové smýšlení. Když proti extremistovi demonstruje jiný extremista, není malování jedné strany narůžovo trochu trapné? Tato fotografie totiž nejenže přítomné skauty ukazuje přímo pod anarchistickou vlajkou, ale v těsné blízkosti je i vlajka tzv. Antifašistické akce. Ve Spojených státech zvažují tuto organizaci dát na seznam teroristických skupin kvůli jejím častým násilným aktivitám. A konečně transparent Láska je víc než národ také nezní úplně vlastenecky.

Ucelený obrázek získáme z další fotografie, která tentokrát zachycuje dívku nejen od pasu nahoru, ale i to, co má na nohou. Fotografii i s komentářem zveřejnila Facebooková stránka Pro-Vlast a zobrazuje dívčiny podkolenky s logem GNWP (Dobrou noc bílá hrdosti), na kterém je zachycen násilný akt, při kterém jedna postava kope do druhé postavy ležící na zemi.

Korunu všemu ale nasadila samotná dívka svým prohlášením, které zveřejnila v debatě na Facebookové stránce Junáka. Ohánět se skautskými ideály a bojem proti nenávisti, a přitom se fotit u vlajek nenávistných skupin a mít na sobě podkolenky zobrazující násilí, za to může dívku omluvit snad jen její nízký věk.

A závěrem, nedělejme z dnešního skauta symbol, kterým již není. Být skautem bylo hrdinství během nacistické okupace, během sovětské okupace a během celého komunistického režimu. Dnes je skaut jen jedna z mnoha organizací a tito levicoví aktivisté rozhodně nenaplňují Svojsíkovy ideály vlastenectví a češství.

Skaut se stal parodií sebe sama a kdekdo si dnes na sebe může jeho stejnokroj navléci a tvářit se důležitě. Jako loni při oslavách 17. listopadu na Národní třídě.

Foto Petr Topič MAFRA

Komentáře

komentáře