Před 72 lety proběhla jedna z posledních bitev na našem území. Bitva o Břest.

0
Českoslovenští vojáci v Břestu. Foto: Obec Břest

Zatímco v Praze zuřilo naplno povstání pražského lidu proti okupantům, okupační síly se stále ještě nacházely i na východě republiky, konkrétně v okolí Přerova. V této oblasti v tu dobu také operoval Svobodův 1. Československý armádní sbor, který dostal 6. května 1945 rozkaz zabránit německým jednotkám nalézajícím se východně od Přerova uniknout na západ, nebo se zapojit do bojů v okolí Olomouce.

Do akce bylo nasazeno 300 mužů 4. úderného praporu pod velením kapitána Svátka. Ti se s Němci střetli ještě ten den mezi obcemi Rymice a Količín v krátkém, ale krvavém boji.

K hlavnímu střetu ale došlo až následující den, 7.5. u obce Břest. Našim vojákům tu čelilo asi 600 Němců, kteří měli k dispozici tři samohybná děla. Jak uvádí server Fronta.cz, tak se pravděpodobně jednalo o zbytky “15. pěší divize (dříve bránící Vsetín), konkrétně jejího 88. a 106. pěšího pluku, jejichž přítomnost čs. rozvědka v prostoru zjistila. Dále není vyloučena přítomnost příslušníků 153. pěší divize a 320. divize lidových granátníků (rovněž ustupujících ze směru od Vsetína), ale též příslušníků 76. pěší divize (dříve bránící Kroměříž), zvláštní divize “Brandenburg”, 253. pěší divize, 707. transportního pluku, praporů Volkssturmu a snad i zbytků maďarské 1. armády.

Rozstřílený kostel v obci Břest. Foto: Obec Břest

Boj o Břest iniciovali čeští vojáci ještě před svítáním. Podařilo se jim obsadit část vesnice, kudy procházela silnice, ale kvůli dobře umístěným kulometným hnízdům, které zapomněli v noci zlikvidovat, se jim nedařilo obsadit vesnici celou. Posily z řad dalších českých praporů se tak nedokázaly do vesnice přes otevřené prostranství, které kulomety dobře pokryly, dostat.

V odpoledních hodinách navíc Němci proti českým pozicím v Břestu podnikli protiútok, ale byli odraženi. Boj byl definitivně ukončen až v noci, kdy se Němci stáhli.

Naši vojáci v bitvě ztratili asi 34 mužů a 100 dalších bylo zraněno silnou německou dělostřeleckou palbou. Německé ztráty byly ale vyšší. Na místě zůstalo 90 jejich padlých.

Komentáře

komentáře