Muž si v Londýně stoupl na ulici s cedulí “Věřím ve svobodnou diskusi.” Hádejte, kdo na něj zaútočil?

0

Svobodná a otevřená diskuse je civilizačním výdobytkem, kterým se evropská a západní společnost může pyšnit. Starší ročníky si pamatují dobu po 17. listopadu 1989, kdy se na ulicích tvořily hloučky lidí, které beze strachu diskutovaly úplně o všem. Stejně tak si každý mohl na roh vylepit své vlastní prohlášení o čemkoliv. Cenzura neexistovala. Policie nic nemonitorovala. Bylo to nejsvobodnější období v dějinách země.

V současnosti většina evropských zemí svobodnou a otevřenou diskusi nějakým způsobem, více či méně, omezuje. A právě možnost vést takovou diskusi bez strachu z postihu nebo násilí je barometrem demokracie a svobody.

Z politického úhlu, čím více jste vpravo, tím víc svobodnou diskusi bráníte. Naopak, čím víc jste vlevo, tím bráníte, aby se svobodná diskuse mohla realizovat.

Evropská levice, pokud má tu politickou moc, tak se snaží diskusi omezit zákony. Pokud ji nemá, tak násilím.

Další takový případ se odehrál v Londýně. Spíše alternativně vyhlížející muž si zde na ulici stoupl s cedulí “Věřím ve svobodnou diskusi.” Normální člověk si řekne, ano, to je rozumný názor. Na svobodné diskusi není nic špatného. Právě naopak.

Ale levicoví radikálové byli jiného názoru, a muže obvinili z podpory nacismu, rasismu a kdoví čeho všeho. Zatímco muž klidně stál na místě a vytrvale opakoval, že věří ve svobodnou výměnu názorů, maskovaní levičáci do něj strkali, křičeli na něj, ať vypadne, a říkali mu, že s lidmi, kteří nenávidí, není diskuse možná.

Dobře víme, že do levicové škatulky nacistů, rasistů, a lidí, kteří nenávidí, se vejde v podstatě kdokoliv. Stačí jen nesdílet jejich vidění světa, a jste jejich nepřítelem, se kterým se nediskutuje.

Muž se snažil vysvětlit, že je možné někomu naslouchat, a zároveň s ním nesouhlasit. Fakt, že má někdo jiný názor než my, nás nemůže ospravedlňovat k tomu, abychom proti takovému člověku použili násilí, nebo perzekuci v jakékoliv formě.

Establishment dnes často mluví o tzv. evropských hodnotách a podsouvá, že jednou z evropských hodnot je právě odmítnutí diskuse s někým, kdo má odlišné názory, než jsou názory establishmentu. To ale nejsou evropské hodnoty. To jsou hodnoty totalitních režimů, které dnes přežívají v některých asijských a středovýchodních zemích.

Evropskou hodnotou není páska přes ústa. Evropskou hodnotou nejsou mříže pro disidenty. Evropskou hodnotou není bití názorových oponentů. Evropskou hodnotou je otevřená a svobodná diskuse.

Komentáře

komentáře