Vymazání historie. V New Orleans po 109 letech odstranili sochu prezidenta Davise

0

I přes protesty si radnice v New Orleans prosadila svou a včera definitivně odstranila sochu jediného prezidenta Konfederace, tzv. Jihu, Jeffersona Davise. Radnice tvrdí, že tím napravuje historické křivdy, ale ve skutečnosti se jedná o přepisování, respektive vymazávání historie.

Pokud bychom hledali srovnání například v naší zemi, je to jako když v roce 1938 němečtí nacionalisté u Máchova jezera odstranili sochu Karla Hynka Máchy, aby napravili údajné historické křivdy českého národa vůči národu německému.

Odstranění sochy je smutným úkazem stavu politické kultury a demokracie ve Spojených státech. Odstraňování soch a pomníků bylo doteď symbolem totalitních režimů, a ne demokratické velmoci.

V posledních dnech došlo u sochy Jeffersona k několik střetům mezi odpůrci odstranění sochy a příznivci tohoto rozhodnutí. Zatímco odpůrci sochu hlídali s vyvěšenými vlajkami Konfederace, aktivisté různých levicových skupin, ale v jednom případě i skupina pomýlených konzervativců z Los Angeles, obránce sochy napadali. Včera v noci úřady sochu nakonec definitivně odstranily.

Komentáře

komentáře