Německo a Itálie chce hlídat hranici mezi Libyí a Nigerem

0
Foto Reuters

Ministři vnitra Německa a Itálie napsali do Bruselu, aby urgovali vznik “Evropské mise” na hranicích Libye a Nigeru “tak rychle jak to jen bude možné.” Do Evropy přišlo z Libye jen tento rok přes 40 tisíc lidí.

“První měsíce tohoto roku ukázaly, že naše snahy v tomto směru byly nedostatečné. Musíme statisícům lidí, kteří jsou v rukou pašeráků, zabránit v riskantní cestě přes Saharu a přes Středozemní moře,” stojí v listu psaném ministry vnitra Německa a Itálie z 11. května, ale zveřejněném včera.

V listu stojí, že k dnešnímu datu bylo v Itálii registrováno asi 42 500 nově příchozích, což je číslo o 40 procent vyšší, než minulý rok. 97 procent z nich tvrdí, že přišlo z Libye.

Mezitím, podle střízlivých odhadů, více než 1200 lidí při pokusu o překonání moře zahynulo, k čemuž je nutné přičíst dalších 7 poté, co italská pobřežní stráž tuto sobotu z moře vyzvedla téměř 500 lidí na jejich cestě do Evropy.

Vnitřní libyjská hranice měří přes 4300 km, ale hlavní branou je nigerské město Seguedine, přes které minulý rok prošlo 300 tisíc lidí.

Části libyjské hranice jsou pod kontrolou různých frakcí, které v současnosti Libyi vládnou Ty ale přiznávají, že na důslednou kontrolu hranic nemají kapacitu.

“Pokud nevyřešíme problém jižní Libye, nevyřešíme problém s migrací,” říká vice prezident vlády v Tripoli Abdulsalam Kajman. “Obtížná ekonomická situace tlačí mnoho mladých lidí k práci pro pašeráky.”

EU již slíbila stovky milionů dolarů pomoci Nigeru a otevřela pět migračních center, které mají migrantům zabránit nebo je odradit od překročení libyjské hranice. Tato opatření prý příliv imigrantů, alespoň dočasně, omezila. Nicméně v Libyi jsou již v tuto chvíli stovky tisíc imigrantů, kteří čekají, až na ně přijde řada, a nasednou na nějaký člun do Evropy.

zdroj

Komentáře

komentáře