Izraelský ministr prý vyzval k atentátu na Assada

0

Izraelský ministr ve vládě Benjamina Netanjahua v úterý na základě nových spekulací ohledně údajných vražd zatčených nepřátel syrské vlády řekl, že je čas na likvidaci prezidenta Assada.

“Realita situace v Sýrii, ve které vraždí lidi, používají proti nim chemické zbraně, a podle posledních zpráv – spalují těla, což jsme za posledních 70 let ve světě nezažili – překročila červenou linii,” řekl ministr pro místní rozvoj Yoav Gallant v úterý na vojenské konferenci. “Podle mého názoru je čas zlikvidovat Assada.”

Kancelář premiéra Netanjahua se k výrokům ministra odmítla vyjádřit. Ministr měl poznámku učinit den poté, co se objevily zprávy o tom, že Assadova vláda údajně používá u vězení poblíž Damašku krematorium pro masové vraždy.

Stuart Jones, asistent sekretář pro Blízkovýchodní záležitosti, ukázal průzkumné fotografie, díky kterým, v kombinaci s informacemi rozvědky a dalšími reporty, úřady věří, že vláda Bašára Assada utajuje důkazy o hromadném zabíjení ve věznici Sednaya. Amnesty International tuto věznici poblíž Damašku již dříve označila za lidská jatka.

Sýrie zprávu odmítá.

“Ačkoliv mnohé zločiny režimu jsou dobře zdokumentované, věříme, že stavba krematoria je snahou zakrýt rozsah masových vražd, které se ve věznici Sednaya dějí,” dodal Jones.

Jones také dodal, že zločiny jsou prováděny s podporou Íránu a Ruska.

Amnesty International, která věznici označila za lidská jatka, tvrdí, že zde mezi lety 2011 a 2015 bylo zabito asi 13 tisíc lidí. Tvrdí se, že Assadův režim během té doby unesl až 100 tisíc lidí.

Společně se zveřejněním fotografií Jones vyzval Rusko a Írán k využití svého tlaku na Sýrii a prosazení příměří a začátku politických rozhovorů.

zdroj

Komentáře

komentáře