Polská premiérka: Nemůžeme přijímat imigranty

0
Ilustrační foto

Polská premiérka Beata Szydło včera na tiskové konferenci řekla, že neexistuje žádná smlouva, podle které by členské státy EU měly podle povinných kvót přijímat imigranty.

Dodala, že díky tvrdému postoji Polska vůči uprchlíkům se v Evropské unii rozšiřuje kritický postoj vůči mechanismům přesídlování imigrantů.

“Polsko nemůže přijímat uprchlíky,” dodala.

Evropská unie se v úterý vyjádřila, že Polsko a Maďarsko musejí do června začít přijímat uprchlíky, nebo čelit sankcím.

“Vyzývám Polsko a Maďarsko, které nepřijaly jediného uprchlíka… aby to začaly dělat právě teď,” prohlásil komisař EU pro migraci Dimitris Avramopoulos před novináři.

“Pokud z jejich strany nedojde do příštího reportu Komise v červnu k žádné akci, Komise nebude váhat použít svou sílu, jak ji to umožňují dohody, a zahájí patřičné procedury,” dodal.

V září 2015 se vůdci EU dohodli, že každá země během dvou let přijme určitý počet žadatelů o azyl, aby ulevila tlaku na Řecko a Itálii, které čelily příchodu desetitisíců žadatelů o azyl ze středního východu.

Vůdci EU souhlasili s přemístěním asi 100 tisíc uprchlíků z více než 2 milionů lidí, kteří do Evropy od roku 2015 dorazili.

Nicméně z uprchlických táborů ze zemí podél středomořského pobřeží bylo přemístěno do zemí EU jen 14 tisíc migrantů. Polsko, kterému bylo přiřazeno 6200 uprchlíků, nepřijalo ani jednoho.

Podle Evropské Komise pouze Rakousko, Polsko a Maďarsko nepřijaly z uprchlických táborů jediného člověka, zatímco Malta a Finsko jsou jediné země, které své povinnosti splnily.

Komentáře

komentáře