Úřady v New Orleans odstranily již třetí sochu z období Jihu

0

Úřady dnes brzy ráno v New Orleans odstranily sochu konfederačního generála, P.G.T. Beauregarda, třetí ze čtyř soch z období Konfederace, které v New Orleans byly, nebo mají být odstraněny.

V úterý večer policie začala od sochy vyhánět demonstranty, kteří proti odstranění sochy protestují, a krátce na to se na místě objevila těžká technika, která se posléze pustila do své smutné práce.

Stoupenci i odpůrci sochy se na místě střetli ve vášnivých debatách.

“Když jsem byla malá dívka, socha pro mě byla něco legračního, kolem čeho jsem jezdila na kole. Když jsem se později učila více o historii, a co to reprezentuje, tak si myslím, že je čas, aby šla socha pryč,” řekla Janet Rupert.

Muž, který se představil jen jako George, měl jiný názor. “Pro mě je to historická památka města. Něco, co přestálo několik hurikánů. Ta socha je 106 let stará. Obvykle jsme v New Orleans smutní, když vidíme končit rodinné restaurace staré 50 let. Tohle je dvakrát starší.”

Starosta Landrieu, který je za odstranění soch zodpovědný, včera vydal prohlášení.

“Dnes jsme podnikli další krok k definování našeho města ne podle jeho minulosti, ale podle jeho zářící budoucnosti. Ačkoliv musíme ctít naši historii, nedovolíme, aby byla Konfederace vystavena na pomník v srdci New Orleans.”

Město New Orleans má podle všech statistik své zářící dny dávno za sebou. Jen čtvrtina obyvatel města jsou bílí Američané a město sužuje kriminalita a násilí. New Orleans bylo v roce 1994 prohlášeno “Hlavním městem vražd” v USA.

P. G. T. Beauregard byl generálem Konfederace, jehož vojáci výstřely na Fort Sumter zahájili válku Severu proti Jihu. Pocházel z italsko-francouzské aristokratické rodiny, která se usadila v Lousianě. Vyznamenal se již ve válce USA s Mexikem a později i v občanské válce, ve které bojoval až do hořkého konce. Po válce se stal bohatým a váženým člověkem a zbytek života strávil v New Orleans.

zdroj

 

 

Komentáře

komentáře