Policie v Amsterdamu zvažuje povolit muslimským policistkám hidžáb, aby nalákala menšiny

0
Foto: Police Scotland

Amsterdamská policie zvažuje dovolit muslimským policistkám nošení hidžábu, aby získala rekruty z řad menšin. Novinářům to řekl šéf amsterdamské policie Pieter-Jaap Aalbersberg.

V roce 2011 policie přijala nový kodex, podle kterého náboženské symboly, jako je křížek, šátek nebo jarmulka nemohou být součástí policejní uniformy. Stejně tak jsou zakázána viditelná tetování a piercing. Ale Pieter-Jaap Aalbersberg říká, že trend se mění. “Dnes povolujeme tetování na rukou. Ještě před několika lety by to bylo nemyslitelné.”

Podle šéfa Aalbersberga je pro policii životně důležité, aby byla multikulturní, zvláště v takovém městě, jako je Amsterdam. “Pokud chci řešit vraždy v podsvětí, musím být v kontaktu se společností. Musím být schopen mluvit s matkami obětí z jiných kultur. Moji rodinní detektivové musí chápat, že marocká kultura funguje jinak, než ta naše.” Pieter-Jaap Aalbersberg chce, aby polovina nových rekrutů pocházela z imigrantského prostředí. A je ochoten ženám povolit nošení šátku.

Policistky v mnoha městech Spojených států, Kanady a Velké Británie již šátky nosit smějí. V New Yorku, kde je to dovoleno od roku 2009, musí mít šátek stejnou barvu jako uniforma a musí se dát lehce sundat.

Podle profesora Maurice Crula z amsterdamské univerzity je prý na západě rostoucí trend povolovat náboženské symboly v zaměstnání. V holandském Albertu je to prý už normální, stejně tak na univerzitách a úřadech.

Policejní odbory však už tolik nadšené nejsou. Podle průzkumu je 90 procent policistů proti.

převzato z nltimes.nl

 

Komentáře

komentáře