Švédsko zastavilo vyšetřování Assange pro podezření ze znásilnění

0
Julian Assange Foto Yui Mok/PA Wire

Zakladatel WikiLeaks, Julian Assange, může spát na ekvádorském velvyslanectví, kde se již několik let skrývá, o něco klidněji. Švédsko totiž zastavilo vyšetřování případu, ve kterém byl Assange podezřelý ze znásilnění.

“Dnešek je důležitým vítězstvím pro mě a lidskoprávní systém Spojených národů, ale v žádném případě nemůže smazat sedm let uvěznění bez obvinění… zatímco mé děti vyrůstaly. Je to něco, co nedovedu odpustit nebo zapomenout,” řekl novinářům z balkonu ambasády.

Nicméně ambasádu stále opustit nemůže, protože britská policie oznámila, že je stále povinna jej zadržet pro vyhýbání se soudnímu stání, což je sice drobný prohřešek, ale Assange se obává, že by tímto způsobem mohl být vydán do USA.

Spojené státy chtějí Assange dostat, aby jej mohly obvinit z odkrytí tajných informací, které byly zveřejněny na serveru WikiLeaks. Britské úřady nekomentovaly, zda od Američanů dostaly žádost o Assangeovo vydání.

Ekvádorská ambasáda, kde se Assange skrývá, bude nyní usilovat, aby Assange mohl bezpečně odcestovat do Ekvádoru, a “užít si zde svůj azyl.”

Nový americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions již dříve oznámil, že zatčení Juliana Assange by mělo být prioritou.

zdroj

Comments

comments