Hnutí Identity v Berlíně uspořádalo protest před ministerstvem spravedlnosti proti zákonu omezujícím sociální sítě

0
Foto Christian-Ditsch.de / Global Look Press

Členové německého nacionalistického hnutí vzali desetimetrový žebřík a pokusili se v pátek vyšplhat na střechu ministerstva spravedlnosti v Berlíně. Během svého protestu proti navrhovanému zákonu, který má omezit tzv. nenávistné projevy na sociálních sítích, také házeli pyrotechniku.

Německý list Die Welt informoval: Skupina asi 50 aktivistů z Identitářského hnutí (Identitäre Bewegung) se shromáždila před budovou a skandovali: “Maas (ministr spravedlnosti Heiko Maas) by měl odejít,” a “Pevnost Evropa, uzavřete hranice.

Několik demonstrantů pak vzalo žebřík a pokusili se proniknout do budovy. Policie jednu osobu zadržela pro přestupek proti shromažďovacímu zákonu.

“Bylo to velmi divoké,” řekl policejní šéf novinářům.

Skupina 20 demonstrantů později před zabarikádovaným ministerstvem uspořádala protest v sedě proti “prohibici názorů.

Hnutí na Twitteru popřelo, že by se chtěli do budovy ministerstva dostat. Akce prý byla “satirický pouliční protest.”

Mezitím se na druhé straně ulice shromáždila hrstka lidí z blízké Humboldtovy univerzity na protidemonstraci. Měli ručně vyrobené plakáty s hesly jako “Nacisti pryč” a “Proti nenávisti a agitaci.”

Identitářské hnutí, které má okolo 500 členů, propaguje “tradiční národní hodnoty” a je silně proti ilegální imigraci do Evropy. Podle hnutí byl jejich páteční protest namířen na ministra spravedlnosti Heiko Maase, a jím navržený zákon, který měl v pátek první čtení, a má provozovatele sociálních sítí donutit rychleji odstranit nezákonný a urážlivý obsah.

“Ministr spravedlnosti Heiko Maas je nespokojen s již existující cenzurou na Facebooku a Twitteru, a chce nyní tyto společnosti donutit, aby podnikly ještě důkladnější akce proti tomu, co německá vláda nechce na sociálních sítích vidět,” stojí v prohlášení skupiny.

Identitáři o sobě dali naposledy vědět v srpnu loňského roku, když vyšplhali na Braniborskou bránu a vyvěsili zde transparent s nápisem “Chraňte hranice, chraňte budoucnost.”

Navrhovaný zákon říká, že “otevřeně útočný” obsah musí být sociálními sítěmi smazán do 24 hodin od nahlášení uživateli, zatímco obsah, u kterého jeho škodlivost není jistá, má být podroben zkoumání a odstraněn do týdne, pokud bude jeho nezákonnost potvrzena.

Kritici varují, že neurčitý text zákona umožní vládě ze sociálních sítí nechat odstranit prakticky cokoliv.

Komentáře

komentáře