Komisařka pro integraci: Německá kultura neexistuje. Diverzita nás dělá silnějšími.

0
Aydan Özoğuz, foto Getty

Německá kultura neexistuje a historie národa byla tvořena “imigrací a diverzitou.” To tvrdí komisařka pro integraci, Aydan Özoğuz, která dodává, že od migrantů by se nemělo očekávat, že se přizpůsobí.

Ve svém článku v německém deníku Tagesspiegel odmítá debatu o dominantní kultuře (Leitkultur), ve které konzervativní politici usuzují, že by se migranti měli asimilovat, nebo sdílet set kulturních hodnot, jako směšnou a absurdní.

“A není divu, protože jednoduše kromě jazyka není možné identifikovat žádnou kulturu, která je pro Německo specifická.”

“I historicky to jsou regionální kultury, imigrace a diverzita, které ve formování naší historie měly větší roli.”

“Globalizace a převládající transformace Německa do společnosti, kde je rostoucí počet lidí z různých národů a životních stylů, vede k diverzitě, která se dále umocňuje a násobí,” dodala.

Uzavřela, že “kulturní diverzita je možná únavná,” ale je “silou naší otevřené společnosti.”

“Propagace ideje, že existuje dominantní kultura, nevytváří společné základy, ale místo toho vytváří bariéry.”

“Německo je rozmanité, což je fakt, který je pro někoho příliš komplikovaný.”

Místo toho, aby se migranti do německé kultury asimilovali, komisařka navrhuje, aby země vytvořila národní identitu na základě sociálního kontraktu postaveného na hodnotách německé ústavy.

Loni v listopadu požadovala, aby se do Ústavy zařadila věta: “Německá federální republika je rozmanitou zemí imigrantů.”

Angela Merkel návrh označila za odvážný a vzrušující.

Ale historik Klaus-Rüdiger May varuje, že takový požadavek by z etnických Němců vytvořil občany druhé kategorie v jejich vlastní zemi. Ani by se prý nemohlo používat slovo “Němci”, protože podle Özoğuz se slovo stalo nezmínitelným.

Komentáře

komentáře