Trump v Saudské Arábii je jiný, než Trump v prezidentské kampani

0

Během své prezidentské kampaně si Donald Trump získal srdce mnoha znepokojených Američanů, když na mítincích hřímal proti porušování lidských práv v Saudské Arábii a kritizoval americké politiky, kteří se se Saudy paktují. Stačí se podívat na jeho příspěvky na Twitteru z roku 2016. Ale teď? Během návštěvy Rijádu vidíme zcela jiného Trumpa.

“Nejsme tu proto, abychom dávali lekce – nejsme tu, abychom říkali jiným lidem, jak žít, co dělat, kým být a koho uctívat. Místo toho tu jsme, abychom nabídli partnerství – založené na sdílených zájmech a hodnotách – k dosažení lepší budoucnosti pro nás všechny.”

Připomeňme si, že delegace Donalda Trumpa přijela do Rijádu uzavřít prodej zbraní Saudům za stovky miliard dolarů, které může Saudská Arábie efektivně použít proti šítům, nebo jimi vyzbrojit islamistické radikály v Sýrii. Je toto sdílený zájem a hodnota společná pro USA i Saudy?

První dáma Melanie se mezitím setkala se saudskými ženami, některými zcela zahalenými, a pochválila je za údajný pokrok, který dělají pro ženskou věc. Bylo ale těžké říct, jestli se za tím závojem skrývají opravdu ženy.

Foto Twitter

Na druhou stranu Trump během své řeči v Rijádu zaútočil na islámský extremismus. Použil jak slova “islamismus” tak “islámský extremismus”.

“Vyžeňte je ze svých modliteben. Vyžeňte je ze svých komunit,” vybídl posluchače z řad nejvyšších představitelů saudského království na adresu islamistů.

Trumpova dcera Ivanka se v Rijádu zúčastnila konference, kde se řešilo, jak mohou být sociální média použita v boji proti extremismu. Saudové Ivance slíbili dar 100 milionů dolarů pro jí propagovaný fond spravovaný Světovou bankou na pomoc ženským podnikatelkám.

Komentáře

komentáře