Do 20 let nebude mít 7 z 10 obyvatel kanadských měst evropské kořeny

0

Kanada zažívá nejrychlejší etnickou proměnu ze všech zemí západního světa. Profesor Eric Kaufmann z University of London na základě statistik tvrdí, že do 20 let bude 7 z 10 obyvatel kanadských měst nebílých. Kromě toho bude do konce století v celé Kanadě jen 20 procent obyvatel s evropskými kořeny.

Velká města jako Vancouver a Toronto budou již brzy tzv. majorita-minorita městy, což jsou místa, kde relativní etnická menšina, vzhledem k celkové populaci země, tvoří většinu. Podle statistik dojde v roce 2036 k zdvojnásobení počtu etnických menšin v zemi až na možných 16,3 milionů. Města s největším počtem obyvatel z viditelných menšin budou  Toronto, Vancouver, Calgary, Abbotsford-Mission, Edmonton a Winnipeg.

Toronto a Vancouver již nyní mají téměř polovinu svých obyvatel tvořenou menšinami. Očekává se, že v roce 2036 bude 71 procent obyvatel Toronta nebílých a v případě Vancouveru to bude 66 procent. Místa, kde se počet menšin bude držet pod 25 procent, bude Quebec a venkovské oblasti země.

Kaufmann, který se narodil v Hong-Kongu ve smíšeném manželství, a vyrostl ve Vancouveru, studoval populační změny v Británii, Kanadě a všude tam, kde došlo k náhlému nárůstu většinou nebílých imigrantů.

“Menšiny se stěhují do relativně bílých oblastí, zatímco bílí se nestěhují do oblastí, kde jsou silně zastoupeny menšiny. Bílí mají a budou mít tendenci se stěhovat do relativně bílých oblastí,” řekl Kaufmann.

Kaufmann a další vědec Gareth Harris sledovali “bílé stěhování” v Británii a Kanadě a monitorovali, jak mají bílí tendenci se “neúmyslně” vystěhovat z oblastí, kam se nastěhuje větší množství nebílých imigrantů.

“Bílí konzervativci a liberálové, rasisté a kosmopolité, ti všichni se stěhují do relativně bílých oblastí,” říkají v knize Changing Places.

Protože západní země jsou výjimečné v tom, že jako jedny z mála ve světě přijímají imigranty, Kaufmann říká, že je příznačné, že mnozí politici v USA a Evropě volají po snížení imigrace.

Zatímco do Kanady s jejími 35 miliony obyvatel přichází ročně 300 tisíc imigrantů, z nichž 4 z 5 nejsou bílí, do EU přichází v průměru ročně stejné číslo, ale EU má obyvatel 510 milionů. Zatímco tedy z Kanady se tímto tempem stane země s menšinovou bílou populací okolo roku 2060, v Evropě v té samé době budou bílí tvořit ještě celé tři čtvrtiny.

zdroj

Komentáře

komentáře