Proč islamisté preferují Velkou Británii?

0
Foto Getty Images

BREITBARTRostoucí počet radikálních muslimů opouští Francii do Británie, kde štědré sociální dávky, nedostatek dohledu ze strany úřadů, a lehkost, se kterou mohou rodiny praktikovat striktní islám, vysloužily Spojenému království reputaci halal ráje salafistů, kteří nemohou získat víza do Saudské Arábie.

Francouzský list L’Obs informuje, že Small Heath, část Birminghamu, kde 95 procent obyvatel praktikuje islám, je jedno z nejpopulárnějších míst pro francouzské muslimy hledající nový domov, kde mohou ženy chodit plně zahaleny. Pokrývka je ve Francii od roku 2010 zakázaná.

“Daesh (IS) tu není, a nikdo se na vás nedívá,” vysvětluje Dounia, žena marockého původu, která se do Small Heath přistěhovala s manželem Karimem a svými čtyřmi dětmi před rokem.

Život v oblasti je pro muslimy dobrý, říká, a vysvětluje novinám, že zde jsou tělocvičny rozdělené podle pohlaví, a bazény se segregovaným rozvrhem pro obě pohlaví, obchody s modlitební místnosti, a nyní mohou ženy v nemocnicích požádat o schůzku s lékařkou.

Dalším důvodem, proč se pár usadil ve Small Heath, bylo “splynutí s masou,” říká Dounia. Ve srovnání s Francií a dalšími zeměmi jsou v Británii radikální muslimové mnohem méně sledováni.

Na začátku května Karim, třicetiletý konvertita k islámu, vysvětloval ve škole své desetileté dcery, že jeho rodina se do Británie přestěhovala za svobodou.

“Děti nevěděly, že ve Francii není dívkám dovoleno nosit ve škole závoj, nebo že v jídelně nejsou halal jídla. Byly šokovány,” řekl L’Obs.

Také hrozba Brexitu urychlila odchod salafistů do Británie. Jen ve Small Heats žije nyní okolo 100 rodin, které se sem přestěhovaly z Francie. V celém Birminghamu je to prý nejméně 300 rodin.

Imigrant, kterého noviny popisují jako “pilíř komunity” v Birminghamu, říká, že další taková místa preferovaná salafisty jsou Luton, Leicester a některá předměstí Londýna.

Británie přijala množství salafistů z celé Evropy, píše L’Obs, který si všímá, že radikální muslimové z Paříže, Roubaix, Marseilles, Bordeaux … Belgie, Holandska a Španělska, se nyní do Británie hromadně stěhují. Magazín píše, že pro muslimy v Británii je: “Život levný, nezaměstnanost nízká a mešit a madras plno.”

Mladým muslimům, kteří se přestěhovali z Francie do Británie, chybí členové rodiny, jejich sousedství, a některé aspekty Francie jako podnebí a sýry.

Ale každý migrant má svůj vlastní důvod, proč necítí žádné výčitky.

“Když můj muslimský přítel zažil rasové urážení, stěžoval si, a manažéra vyhodili. Něco takového by se ve Francii nemohlo stát.”

“Ve Francii je nemožné vašemu šéfovi říct, že se musíte modlit, ale tady to jde všude.

“V Ikee, v továrně, je to manažér, který přijde, a sám vám to navrhne.”

Ne vše v Small Heath je tak růžové, říká Selma, anglická konvertitka k islámu, která si stěžuje, že v oblasti demonstrovaly krajně pravicové skupiny.

“Ale to je menšina,” říká, a dodává, jak dokonce i státní školy podporují praktikování přísného islámu.

“Je to učitel, kdo se ujišťuje, že si malá děvčata nezapomenou vzít šátek,” říká Salem.

Školy také hrály velkou část v rozhodnutí Husseina, aby se do Británie přestěhoval se svou rodinou. Prý utekli před “homosexuální propagandou” ve francouzských státních školách.

“Ve Francii jsme byli odmítnuti, ale bylo to vzájemné, uzavřeli jsme se v náboženství, a teď jsme tu, protože jsme přijímáni.”

“Chtěl jsem, aby moje žena mohla nosit závoj, a děti získaly vzdělání v souladu s našimi hodnotami,” říká. “Tyhle gay svazky. Jak bychom to mohli přijímat?”

Na otázku, proč se salafisté toužící po právu šaría stěhují do Británie, a ne do muslimské země, říká pařížský emigrant Hassan, že ačkoliv by přestěhování do Saudské Arábie bylo ideální, země rodinám znemožňuje získat práci nebo vízum.

“Jsme mezi dvěma ohni. Evropa nás nemá ráda, ale nejsme vítáni ani ve státech Perského zálivu,” říká. “Říkají, ‘jdi domů bratře, tady pro tebe nic není.'”.

Ale pro salafisty toužící žít v souladu se striktním islámským učením není nic jednoduššího, než se usadit v Británii, kde jsou skvělé benefity, bezplatné služby, spoustu práce, a to vše bez nutnosti mít vízum nebo povolení.

“Hijra je volání k emigraci do země, která vítá muslimy,” říká Hussein. “Pro nás je to Británie.”

 

Komentáře

komentáře