Staří Egypťané měli podle vědců blíž k moderním Evropanům, než moderním Egypťanům

0
Foto reprodukce z March of Titans

Vědci, kterým se podařilo získat úplný genom dávných Egypťanů, mohou poprvé rozhodně prohlásit, že lid z doby prvních faraónů měl blíže k moderním Evropanům, než k moderním Egypťanům.

Mumie byly získány z jediného archeologického naleziště na řece Nilu, v Abusir el-Meleq, které bylo obydleno mezi lety 3250 př.n.l. do roku 700 n.l. a bylo domovem kultu Osiris, boha smrti.

Kompletní genom byl získán ze tří mumií a mitrochodriální DNA, která je přenášena ženskou linií, byla získána z 90 osob, které žily mezi lety 1400 př.n.l a 400 n.l.

Vědci přiznávají, že vzorky “nemusí reprezentovat celý dávný Egypt.” Nicméně prohlašují, že zkoumané vzorky jsou geneticky vzdálené dnešním Egypťanům a mají blíž k obyvatelům Blízkého východu a Evropanům.

Výzkum odpovídá některým starším teoriím, které tvrdí, že původní rasa vládců Egypta – původní faraóni a vládnoucí třída, byli světlovlasí lidé s modrýma očima. Dokazují to některé archeologické nálezy, které tento typ lidí zobrazují. Světlí Egypťané podle těchto nálezů zmizeli okolo roku 800 př.n.l.

 

Komentáře

komentáře