Soud v Chile odsoudil přes 100 tajných policistů z doby Pinochetovy vlády

0
Stoupenci komunisty Allendeho jsou během puče v roce 1973 zatýkáni armádou. Foto Reuters

Soudce v Chile odsoudil k trestům odnětí svobody přes 100 bývalých příslušníků tajné policie z období vlády Augusta Pinocheta za údajné porušování lidských práv.

106 bývalých agentů, kteří pracovali pro Pinochetovu tajnou službu DINA, odsoudil za únosy a zabití 16 lidí během “Operace Colombo” z prvních letech Pinochetova režimu, který trval od roku 1973 do roku 1990.

Zabitými byli levicoví militanti nebo členové socialistické strany, kteří byli mezi lety 1974 a 1975 zatčeni v hlavním městě Santiagu. Měli být údajně rozvezeni do vězeňských center po městě a už je nikdo nikdy neviděl.

Úřady jejich zmizení zprvu vysvětlovaly jejich útěkem ze země. Později tvrdily, že zemřeli v boji s bezpečnostními složkami.

Převrat v Chile roku 1973 byl reakcí vlasteneckých skupin na vládu marxisty Allendeho, kterému k moci pomohl Sovětský svaz. Allendeho komunistické experimenty zemi uvrhly do bídy a v roce 1973 inflace dosáhla 1000 procent. Když pravicové síly ve spojení s armádou provedly v zemi puč, Allende spáchal sebevraždu a k moci se dostal generál Pinochet, který v zemi zavedl pravicovou diktaturu a ekonomicky ji stabilizoval.

Během jeho vlády byli Allendeho příznivci pronásledováni a likvidováni na fotbalovém stadionu v Santiagu, nebo, jak byla oblíbená kratochvíle chilských antikomunistických policistů, byli posazeni do helikoptéry a shozeni do moře.

Bývalí agenti dostali tresty v rozmezí od 541 dní do 20 let.

Komentáře

komentáře