Konfrontace mezi Alt-Right a Oath Keepers v texaském Houstonu

0

Ti, kdo pozorně sledovali volební kampaň Donalda Trumpa, zaznamenali existenci tzv. alternativní pravice (Alt-Right), což je velmi obtížně uchopitelné seskupení aktivistů a názorů. Co se dá ovšem uchopit velmi snadno je osoba zakladatele termínu Alt-Right, Richarda Spencera, který se hlásí k bílému nacionalismu, a mediální obraz alternativní pravice posouvá právě tímto směrem.

Vedle toho organizace Oath Keepers vznikla již v roce 2009, v době Obamy, z bývalých i současných příslušníků bezpečnostních složek v USA, kteří přísahali, že budou chránit Ústavu Spojených států proti všem vládním rozkazům, které by šly proti ní. Organizace má mít až 30 tisíc členů. Oath Keepers jsou zajímaví tím, že jako organizace vystupují proti rasismu, nepřijímají členy s rasistickou minulostí, a mají i nebílé členy.

Oath Keepers se znovu objevili v posledních měsících, když vzešla nutnost chránit vlastenecká shromáždění před útoky levičáků, a ve státech, kde je to dovoleno, jsou na demonstracích přítomni s automatickými puškami.

Protože se na těch samých demonstracích potkávají jak lidé z alternativní pravice, tak i Oath Keepers, a další patriotičtí Američané, kteří ovšem vystupují proti rasismu, došlo už k několika konfliktům. Zatím vše bylo ve slovní rovině a v přestřelkách na Twitteru, kdy alternativní pravice členy Oath Keepers označovala za “cucks”, což je volně přeloženo výraz označující falešné pravičáky, lidi, kteří předstírají určitý politický postoj ačkoliv jsou politicky vlastně vlevo.

Tuto sobotu na demonstraci v Houstonu došlo k první fyzické konfrontaci, kdy skupina 20 Oath Keepers obklopila jednoho aktivistu Alt-Right, a jeden Mexičan z jejich řad jej chytil do kravaty.

Nicméně, když se později setkaly obě skupiny, a obě ozbrojené automatickými zbraněmi, došlo na mírnější slovní konfrontaci, po které část Oath Keepers místo opustila, a část se s přítomnými bílými nacionalisty pobratřila.

Americké patriotické hnutí je třeba chápat jako rozmanitý celek od bílých rasově uvědomělých aktivistů až po konzervativní černochy volících Trumpa a pravici.V tuto chvíli je spojuje odpor vůči některým tématům, jako je ilegální přistěhovalectví, radikální levice, nebo islám, ale při absenci těchto témat tyto skupiny nemohou naleznout společnou řeč. Bílí aktivisté chtějí Ameriku vrátit před rok 1965, ti ostatní přijímají za Američana každého, kdo do USA přijde legálně, a cítí se být Američanem.

Comments

comments