Patová situace ve Středozemním moři

0

Agentura pro uprchlíky při OSN oznámila, že o víkendu bylo z vod u pobřeží Libye “zachráněno” dalších 2500 imigrantů, kteří se pokusili dostat do Evropy na člunech. Osm z nich zemřelo a více než padesát se v tuto chvíli postrádá.

V koordinaci s Italskou pobřežní stráží bylo o víkendu podniknuto dvanáct pátracích misí, které imigranty u Libye imigranty dostaly z moře na palubu záchranných lodí a odvážejí je do Itálie.

Pro OSN je záchrana životů imigrantů prioritou a podle odhadů 1700 utonulých jen tento rok není konečné číslo, protože velká část imigrantů umírá během cesty do Libye na Sahaře. S příchodem léta se očekává další nárůst počtu imigrantů a OSN varuje, že veškerá tíha odpovědnosti nemůže ležet jen na Itálii.

Agentura při OSN přímo vyzvala k vytvoření bezpečných cest do Evropy, díky kterým by imigranti nemuseli podstupovat nebezpečnou plavbu přes Středozemní moře. Ti, kdo potřebují mezinárodní ochranu, by měli podle OSN mít možnost se dostat do Evropy, přivézt své rodiny, získat stipendium na školné a soukromý sponzoring. Ano, toto OSN skutečně chce.

A už tolik nezáleží, že OSN vyzývá k tomu, aby byly zřízeny programy, které by pomáhaly udržet v jejich domovech ekonomické migranty. Počet lidí v tzv. nouzi a vyžadujících mezinárodní ochranu je obrovský. Pokud všem umožníme přijít bezpečnou cestou do Evropy, necháme je přivézt jejich rodiny, a o každého se budeme finančně starat, nejdřív Evropa zkolabuje ekonomicky, a pak nás čeká občanská válka.

Komentáře

komentáře